1,5 mld zł pomocy dla rolników w związku z suszą

3
Rekordowo wysoką pomoc finansową zapowiedział dla rolników rząd. Ma ona wynieść 1,5 mld zł. Choć to niemal dwukrotnie więcej niż zapowiadano na początku sierpnia, prawdopodobnie nie dotrze ona do wszystkich.

Nie ma gminy w województwie wielkopolskim, która nie ucierpiałaby w związku z suszą, jaka wystąpiła tego lata. Straty są ogromne. Niektórzy stracili większość plonów. Nadal trwa szacowanie strat w gospodarstwach, których łączna liczba wynosi 53 933. To 872 169,55 ha upraw. Do Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynęło już ponad 28 tys. protokołów, które umożliwią rolnikom ubieganie się o wypłaty odszkodowań.

Rząd przeznaczył na ten cel 1,5 mln zł, co jest rekordową kwotą w historii pomocy poszkodowanym w wyniku suszy rolnikom. Część z tych pieniędzy trafi do wielkopolskich rolników. Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa, ci, których plony ucierpiały w 70 proc. i więcej, otrzymają po 1000 zł/ha. Rolnicy, u których oszacowano straty od 30 do 70 proc., będą mogli skorzystać z dofinansowania wynoszącego 500 zł/ha. „Jeżeli rolnik nie miał ubezpieczonych co najmniej 50% upraw pomoc zostanie zmniejszona o połowę, co reguluje unijne prawodawstwo” – czytamy na stronie ministerstwa.

Rolnicy mogą składać wnioski o pomoc od 14 września w powiatowych biurach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. „Rolnikom, którzy złożyli wnioski wraz z protokołami strat, a straty oszacowane zostały na poziomie od 30% do 70%  pomoc będzie wypłacana przez ARiMR od 26 września” – informują w MR. Termin składania wniosków mija 17 października.

Kilka tygodni temu w sprawie suszy wypowiedział się dla nas Piotr Walkowski, prezes Wielkopolskiej Izby Rolnicze. Mówił wówczas, że „pomoc na pewno nie dotrze do każdego, ale rząd zapowiedział, że nie zamyka jej na poziomie 800 mln zł”. Tak też się stało.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick