DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

14 milionów złotych na pokrycie deficytu i poprzednich kredytów? Tematem mają zająć się radni

W ogólnodostępnych uchwałach rady miejskiej można znaleźć dokument, który mówi o tym, że władze miasta planują pozyskać kolejne pieniądze w ramach pożyczki. Chodzi o kwotę 14 milionów złotych. Tematem mają zająć się radni miejscy na najbliższym posiedzeniu, które odbędzie się 30 października.

To może być jedna z najgorętszych sesji Rady Miejskiej Ostrowa w tym roku. W porządku obrad, które zaplanowano na 30 października, jeden z punktów dotyczy podjęcia uchwały w sprawie „emisji obligacji Gminy Miasto Ostrów Wielkopolski oraz określenia zasad ich zbywania, nabywania i wykupu”. W projekcie tejże uchwały możemy przeczytać, że Gmina Miasto Ostrów Wielkopolski planuje „wyemitować obligację na łączną kwotę 14.000.000,00 zł”.

Ma to na celu pozyskanie środków na pokrycie planowanego deficytu oraz spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu kredytów, pożyczek oraz wyemitowanych papierów wartościowych.

W dokumencie czytamy, że obligacje zostaną wyemitowane najpóźniej do 31.12.2023 roku w nastepujących seriach:

 • seria A23 w kwocie 2 miliony złotych
 • seria B23 w kwocie 5 milionów złotych
 • seria C23 w kwocie 7 milionów złotych

Wykup tych obligacji ma nastąpić kolejno w roku 2027, 2028 oraz 2029.

W uzasadnieniu podjęcia takiej decyzji możemy przeczytać, że „koncentruje się ono na warunkach zewnętrznych oraz na obecnych wyzwaniach, z którymi borykają się jednostki samorządowe w Polsce”. Należą do nich m.in.:

 • zmieniająca się sytuacja gospodarcza
 • skutki inflacji
 • skutki pandemii COVID-19
 • zmiany w PIT i ich wpływ na budżet miasta
 • potrzeba adaptacji i elastyczności

„Nasz samorząd podobnie jak wiele innych jednostek samorządowych w kraju , stoi przed trudnym zadaniem zbalansowania budżetu w obliczu wielu zewnętrznych wyzwań. Emisja obligacji stanowi jeden z dostępnych mechanizmów pozyskiwania środków, który pozwoli nam sprostać tym wyzwaniom i zapewnić dalszy rozwój naszej gminy. Uważamy, że taki krok jest niezbędny, aby dostosować się do obecnej sytuacji” – czytamy w treści uzasadnienia.

Temat obligacji zostanie podjęty na nadchodzącej Sesji Rady Miejskiej, która odbędzie się 30 października o godzinie 9.00. Mieszkańcy bedą ją mogli oglądać NA ŻYWO m.in. na antenie Telewizji Proart i na portalu wlkp24.info.

Napisz do autora

Komentarze (11)
 • H
  Heheszek

  poniedziałek, 23 października, 2023

  Lista wymówek rodem od prezesa NBP: pandemia, wojna, inflacja, etc.
  Te same argumenty nie zmniejszyły finansowania prywatnych klubów sportowych.
  14 000 000 PLN brakuje, ale 5 000 000 PLN na prywatny sport nie brakowało? Władze klubów mają ubaw po pachy – niech Ostrowianie płacą!
  A może by tak drodzy radni wykazać się odwagą i odważnie odrzucić uchwałę?

  Mi zawsze powtarzano, że wychodzenie z długów zaczyna się od oszczędności, a nie od kolejnych pożyczek.

  Odpowiedz
  • M
   myślący

   wtorek, 24 października, 2023

   Piękne podsumowanie. Niestety tam są głosy ludzi, którzy myślą, że to konkretne osoby z własnej kieszeni wyciągają tę kasę, a nie z ich podatków. Cóż – takich mamy mądrych obywateli.

   Odpowiedz
  • K
   Kibic

   wtorek, 24 października, 2023

   Sport jest istotny i ważny, tak samo jak kultura, ludzie potrzebują rozrywki, żeby im się dobrze żyło, co później przekłada się na efektywną pracę
   Poza tym, nie rzucaj populistycznych haseł bez pokrycia, wiesz ile osób żyje w naszym mieście dzięki klubom piłki ręcznej, koszykówki, czy żużla?
   Począwszy od ochrony i gastronomii w hali, pań, które halę sprzątają, hotele, które przymują zespoły grające w ostrowie, właścicieli mieszkań, które wynajmują kluby, restauracje, do których chodzą sportowcy z rodzinami

   Odpowiedz
  • K
   Kibic

   wtorek, 24 października, 2023

   odczepcie się od sportu, wszystkie kluby są prywatne, co to w ogóle za czepianie się tego? żeby grać w ekstraklasie kluby z żużla ręcznej i kosza muszą być spółkami takie są wymagania, więc nie gadajcie o prywantych klubach, pieprzycie farmazony populistyczne

   Odpowiedz
 • R
  Rodzic

  wtorek, 24 października, 2023

  Niech Klimek jeszcze więcej finansuje żużel i Stal. Skandal za nasze pieniądze Klimek finansuje zawodowy sport a oni mają pieniędzy jak lodu. Czas chyba wyjść na ulicę i odsunąć przyjaznych od władzy w mieście. Skandal!!!!!!!

  Odpowiedz
  • K
   Kibic

   wtorek, 24 października, 2023

   Jaki z ciebie rodzic?
   Działania Prezydent Klimek są właściwe, Ostrów to miasto sportu, możemy być z tego dumni, na ulicę sam wyjdź się przewietrzyć rodzicu, bo masz problem z logicznym myśleniem

   Odpowiedz
   • M
    Mieszkaniec

    wtorek, 24 października, 2023

    Szkoda że Ostrów nie stoi dobrymi drogami, niskimi cenami za ciepło, niskimi cenami za wodę naprawdę szkoda. Co mamy z tego sportu? Lepiej pieniążki lepiej zagospodarować żebyśmy wszyscy mieszkańcy mieli z tego korzyść. Widać że obecna władza w mieście tego nie rozumie. Mam nadzieję że wspólnie w przyszłym roku odsuniemy panią Klimek i jej kolegę z Jarocina od władzy. Tylko młodzi Jakib Paduch na prezydenta Ostrowa. M)odzi idźcie do wyborów bo inaczej miasto urządza wam kluby seniora zwolennicy Klimkowej.

    Odpowiedz
   • H
    Heheszek

    wtorek, 24 października, 2023

    Miesięczna składka dla rodziców dzieci grających w BM Stal to około 200 zlotych.
    Również szkolne drużyny proszą o wsparcie finansowe bo miasto zmniejszyło dotacje na sport szkolny.
    Płatne są również zajęcia we wszystkich dziecięcych szkółkach piłki nożnej i tu również od 120 złotych w górę.
    Płatne są wszystkie inne zajęcia sportowe dla dzieciaków w mieście.

    Jedyne co się nie zmienia to finansowanie emerytów na motorkach i na parkietach. To są olbrzymie środki, które jak pokazuje powyższa wyliczanka nie wspierają dzieciaków.

    Odpowiedz
 • K
  Kotek

  wtorek, 24 października, 2023

  Dlaczego prezydent Klimek znowu lansuje się w Parlamencie Europejskim w Strasburgu? Czy ta pani jest Europosłem czy prezydentem Ostrowa? W mieście multum problemów a pani sobie jeździ i zwiedza Halo, halo pani Klimek niech pani zejdzie na ziemię i nie buja w obłokach.

  Odpowiedz
 • M
  Młody

  wtorek, 24 października, 2023

  Dość wyzwalania kasy na sport zawodowy. Apeluję do radnych. Szanowni Państwo nie dawajcie zgody na zadłużanie miasta. Skoro prezydent daje na sport zawodowy lekką ręką pieniądze robiąc sobie kampanię prezydencką to niech teraz nie płacze że brakuje jej pieniędzy.

  Odpowiedz
 • K
  Krzysztof

  wtorek, 24 października, 2023

  No fajnie… Teraz ona wyemituje obligacje a skupować będą kiedyś inni. Jakiś wielkich inwestycji nie widziałem uzasadniających to zadłużenie.

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz