12 milionów na rozbudowę szpitala. Ogłoszono pierwsze przetargi

0
Wizualizacja rozbudowy szpitala w Pleszewie / fot. Starostwo Powiatowe w Pleszewie
Rozbudowa Pleszewskiego Centrum Medycznego zbliża się wielkimi krokami. Placówka właśnie ogłosiła przetarg na modernizację oraz doposażenie Bloku Operacyjnego wraz z Oddziałem Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Oddziału Ginekologii i Położnictwa. W planach jest również wykonanie zabudowy przestrzeni pomiędzy trzema budynkami szpitala na potrzeby tzw. korytarza „brudnego” dla Bloku Operacyjnego oraz holu, rejestracji i pomieszczeń szatni w przyziemiu. Wartość inwestycji wstępnie oszacowano w całości na 12 milionów złotych.

6 milionów złotych na rozbudowę Pleszewskie Centrum Medyczne otrzymało w ramach dofinansowania z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Do puli dorzuciły się również samorządy powiatu pleszewskiego. Gmina Pleszew i starostwo zadeklarowały po milionie złotych, a pozostałe gminy obiecały wsparcie na miarę swoich możliwości finansowych. Teraz jednak najważniejsze jest wyłonienie wykonawcy, który w ciągu 13 miesięcy od momentu wejścia na plac budowy wywiąże się z umowy stawiając obiekty w systemie zaprojektuj i wybuduj. – Rozbudowę chcielibyśmy rozpocząć już jesienią, stąd też gdy tylko otrzymaliśmy pieniądze – ogłosiliśmy przetarg. O tym, kto podejmie się tego zadania dowiemy się najprawdopodobniej w pierwszej połowie lipca. Wykonawca zobowiązany jest do zaprojektowania oraz wybudowania obiektu zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami. Musi też m.in. przygotować niezbędne orzeczenia i ekspertyzy oraz koncepcję architektoniczną, którą będzie zatwierdzał zamawiający, czyli szpital – wyjaśnia Jarosław Marciniak, dyrektor do spraw technicznych PCM.

Rozbudowa pleszewskiego Centrum Medycznego jest konieczna. Z roku na rok pacjentów, szczególnie tych z nowotworami przybywa. Placówka zamierza więc zwiększyć dostęp do usług w ramach chirurgii onkologicznej, dlatego też planuje złożyć wniosek o utworzenie w szpitalu Ośrodka Leczenia Raka Jelita Grubego. Byłoby to drugie centrum onkologiczne w lecznicy, w której od 2019 roku funkcjonuje Ośrodek Leczenia Raka Piersi. – Chcielibyśmy, aby rozbudowa rozpoczęła się jak najszybciej, bo to gwarantuje szybszy dostęp do specjalistycznego leczenia dla naszych pacjentów. A to z myślą o nich powstaje ta inwestycja. Przypomnę, że dzięki rozbudowie powstanie m.in. kolejna sala operacyjna, która zwiększy dostępność pacjentów do wszystkich zabiegów operacyjnych. Prace będą prowadzone podczas codziennego funkcjonowania szpitala, dlatego wykonawca musi je realizować w sposób jak najmniej uciążliwy i uzgadniać z zarządem swoje plany – dodaje Błażej Górczyński, prezes PCM.

Szpital będzie musiał jeszcze wyłożyć z innej puli pieniądze na sprzęt, który będzie stanowił wyposażenie rozbudowanych oddziałów.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick