DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

11,5 tys. zł za gaz? Sprawdź, która instytucja musiała tyle zapłacić

Temat podwyżek cen gazu, energii elektrycznej, paliwa czy żywności poruszaliśmy na łamach naszego portalu wielokrotnie. W styczniu pisaliśmy o wyższych opłatach za gaz w Mikstacie.  

Okazuje się, że więcej za ogrzewanie tym surowcem muszą płacić również instytucje w gminie Koźmin Wielkopolski. Mowa m.in. o tamtejszej oczyszczalni ścieków i Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Borzęciczkach. Dyrekcja placówki oświatowej spodziewała się, że rachunki będą wyższe, jednak nikt nie przewidział aż takich wzrostów cen za ten surowiec. – Większość pomieszczeń w szkole ogrzewamy węglem, gazem jedynie salę gimnastyczną. Zwykle otrzymywaliśmy fakturę opiewającą na kwotę 3 tys. zł, teraz mamy do zapłacenia 6,5 tys. zł – informuje dyrektor szkoły, Agnieszka Misiak.

By zmniejszyć zużycie gazu, grzejniki na sali są skręcane gdy tylko pozwala na to pogoda bądź nie odbywają się tam zajęcia np. w weekend. Dyrekcja placówki zdecydowała się przeznaczyć część pieniędzy, które pierwotnie miały pokryć koszty drobnych napraw i remontów w szkole, na zapłacenie rachunku.

W oczyszczalni ścieków w Koźminie Wielkopolskim gaz używany jest głównie do ogrzewania pomieszczeń biurowych i wody. Natomiast grzejniki na halach produkcyjnych są odkręcane w momencie, gdy temperatura powietrza spada poniżej 15 stopni. – W styczniu 2021 roku przy zużyciu 1200 m³ gazu na miesiąc otrzymaliśmy fakturę za gaz w wysokości 2900 zł brutto. Natomiast w tym roku, także w pierwszym miesiącu roku kwota ta wynosiła 11,5 tys. zł. Warto zaznaczyć, że zużycie było niewiele większe, bo wynosiło 1300 m³ – informuje Paweł Flejsierowicz, członek zarządu Koźmińskich Usług Komunalnych.

Samorząd Koźmina Wielkopolskiego uczestniczył w przetargu zbiorowym na cenę zakupu gazu dla niemal wszystkich jednostek podległych magistratowi.Ceny wzrosły z 7 gr do 17 gr za m³. W 2021 roku  na ogrzewanie gazem budynków, które podlegają pod urząd wydaliśmy ok. 200 tys. zł, natomiast w bieżącym roku prognozuje się, że będzie to 600 tys. informuje skarbnik Koźmina Wielkopolskiego, Andrzej Serek.

Jak informują przedstawiciele koźmińskiego magistratu, tegoroczny budżet powinien pokryć rosnące wydatki bieżące, w tym rachunki za gaz. Samorządowcy bardziej obawiają się przyszłorocznego planowania finansów.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz