27 grudnia 1918 roku wybuchło Powstanie Wielkopolskie, czyli jedyny zwycięski zryw niepodległościowy w dziejach Rzeczpospolitej.
Powstanie Wielkopolskie trwało dokładnie 52 dni. Wielkopolanie toczyli zbrojną walkę o przyłączenie do Polski, odzyskanie niepodległości i wyzwolenie spod zaboru pruskiego. Zginęło w nim ponad 2 tys. powstańców, a ponad 6 tys. odniosło rany.
Powracający do Polski Ignacy Jan Paderewski, kompozytor, pianista i jeden z najbardziej znanych ówcześnie Polaków na świecie, zatrzymał się 26 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Był to jego przystanek w drodze do Warszawy. Wygłosił tego dnia przemówienie w Hotelu Bazar do rodaków tłumnie zgromadzonych pod budynkiem. Był to punkt zapalny. Następnego dnia Niemcy urządzili na Świętym Marcinie paradę wojskową, aby pokazać swą siłę. Nie brakowało aktów agresji i napaści na polskie instytucje. Zrywano też polskie oraz koalicyjne flagi. Polacy nie mogli się na to zgodzić. Wybuchło powstanie.
W Mieszkowie w powiecie Jarocińskim urodził się pierwszy dowódca Powstania Wielkopolskiego – Stanisław Taczak. Obecnie w jego rodzinnej miejscowości o historii generała przypomina pomnik. Powstańcami wielkopolskimi byli ochotnicy, ale też żołnierze, a w gronie przywódców zrywu znaleźli się wykwalifikowani wojskowi.
Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu, a zakończyło się 16 lutego 1919 roku. Przez kilkadziesiąt dni walki toczyły się na terenie całej Wielkopolski, także w powiecie ostrowskim.
Od 2021 roku 27 grudnia, czyli Narodowy Dzień Zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego jest świętem państwowym. Ustawę o jego wprowadzaniu podpisał w listopadzie 2021 roku prezydent Andrzej Duda.
środa, 8 stycznia, 2025
powstania warszawskie czy w gettcie obchodzone sa z pompa a WLKP? musialem szukac,jakies wzmianki gdzies tam a jedyne wygrane a smie watpic by pilsudski dal se rade w 1920 bez nas WLKP