DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

100 tysięcy premii na remont kamienicy

Dofinansowanie na remont mogą otrzymać właściciele kamienic, w których znajdowały się lokale mieszkalne i w latach 1994 – 2005 obowiązywały w nich ograniczenia dotyczące wysokości czynszów. Takich kamienic może być na terenie gminy Jarocin nawet kilkadziesiąt. – Właściciele dwóch obiektów uzyskiwali w urzędzie dane o meldunkach. Niejako przy tej okazji dowiedzieliśmy się, że BGK dysponuje specjalnym funduszem remontowym w postaci tzw. premii kompensacyjnych, z których mogą korzystać także osoby posiadające tytuły własności do nieruchomości znajdujących się na terenie naszej gminy – mówi Robert Kaźmierczak, zastępca burmistrza Jarocina. Dzięki środkom z BGK przeprowadzono już remonty dwóch jarocińskich kamienic.

Samorządy gminne mają ograniczone możliwości wspierania remontów budynków mieszkalnych będących w prywatnych rękach. – Dlatego burmistrz Jarocina podjął decyzję, aby gmina zaangażowała się w pomoc właścicielom w pozyskiwanie środków z zewnątrz na prace remontowe, bo ich przeprowadzenie może wspomagać rewitalizację starówki – wyjaśnia Robert Kaźmierczak. Wnioskodawca niekiedy musi okazać się w banku dokumentami, których sam nie posiada, a dotyczą na przykład kilkukrotnej zmiany nazwy ulicy na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Niezbędne są dane o zameldowaniu lokatorów pod wskazanymi adresami. Te zaświadczenia wystawia Referat Spraw Obywatelskich niezwłocznie, aby skompletowanie wniosku o premię kompensacyjną przebiegało jak najsprawniej. W kwestiach formalnych i informacyjnych pomaga Zrzeszenie Właścicieli i Zarządców Domów.

Nie wszyscy właściciele nieruchomości wiedzą, że Bank Gospodarstwa Krajowego dysponuje pieniędzmi na remonty kamienic. Część właścicieli budynków nie mieszka w Jarocinie – Dlatego zwracam się z prośbą do lokatorów, aby właścicieli wynajmowanych mieszkań poinformowali o takich możliwościach – wskazuje Kaźmierczak. I przypomina, że gmina Jarocin organizuje spotkanie informacyjne z przedstawicielami Banku Gospodarstwa Krajowego. Odbędzie się ono w najbliższy piątek – 18 października o godz. 16.00 w jarocińskim ratuszu.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz