100 obwodnic w 10 lat. Jak przebiegają prace w regionie?

2
Fot. Pixabay
Trwają pierwsze prace związane z przygotowaniem dokumentacji dla budowy trzech obwodnic w naszym regionie, które odciążą ruch w centrum pięciu miast. Ministerstwo Infrastruktury dało zielone światło do rozpoczęcia tych prac w kwietniu 2020 roku. Sprawdziliśmy, jak po kilku miesiącach przebiegają działania związane bajpasami w naszym regionie.

Obwodnice Kalisza, Koźmina Wielkopolskiego oraz Krotoszyna, Zdun i Cieszkowa to arterie, o których budowę władze oraz mieszkańcy zabiegali w ciągu kilku ostatnich dekad. Bezskutecznie. Przygotowano już wstępną dokumentację, pojawiały się zapewnienia, były nawet pomysły, którędy miałyby przebiegać. Koparki na te tereny jednak nie wjechały.

Po ogłoszeniu programu budowy 100 obwodnic do 2030 roku i ujęciu tych bajpasów na listę dróg do wykonania właśnie w ramach tej zakrojonej na dużą skalę inwestycji, ruszyły pierwsze prace związane m.in. z dokumentacją. Mają one doprowadzić do etapu, w którym będzie można ogłosić przetarg.

CZYTAJ: Branża beauty pomaga gastronomii. Możesz pomóc i Ty! W jaki sposób?

Obwodnica Koźmina Wielkopolskiego w ciągu DK15

Na terenie przyszłej obwodnicy Koźmina Wielkopolskiego prowadzona jest inwentaryzacja przyrodnicza. Materiały zebrane w ten sposób mają posłużyć do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Prace potrwają przez pełen okres wegetacyjny i lęgowy, aby otrzymać pełny obraz.

Zakończyły się już natomiast badania geotechniczne. One także będą niezbędne, aby ogłosić przetarg na realizację inwestycji w systemie Zaprojektuj i wybuduj. Ma on zostać ogłoszony jeszcze w tym roku.

Obwodnica Koźmina Wielkopolskiego będzie miała długość 5,9 km.

OGLĄDAJ NA ŻYWO: Trening Arged BM Slam Stal w Arenie Ostrów już jutro!

Obwodnica Krotoszyna, Zdun i Cieszkowa w ciągu DK15

W związku z planowaną budową tego bajpasu przygotowywane jest Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe (STEŚ), a także materiały do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach niezbędnych do wykonania dalszych prac związanych z przetargiem.

Przedstawiciele GDDKiA na razie nie informują, kiedy planowane jest ogłoszenie przetargu.

Obwodnica Kalisza w ciągu DK25

W związku z budową przyszłej obwodnicy Kalisza, trwają prace nad studium projektowym dla całego przebiegu DK25 pomiędzy Ostrowem Wielkopolskim a Koninem. W pierwszej kolejności zostanie jednak wykonana obwodnica Kalisza właśnie.

“W najbliższym czasie złożymy wniosek do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla wskazanego we wniosku wariantu preferowanego” – informuje Alina Cieślak z poznańskiego oddziału GDDKiA.

Fot. GDDKiA
sebastian.matyszczak@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick