DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Jakie obszary wspiera system SAP ERP? [artykuł sponsorowany]

Finanse i controlling

Decydując się na SAP ERP wiele firm zaczyna realizację projektów od wdrożenia systemu do obsługi finansów i controllingu. Za ten obszar odpowiadają moduły SAP FI oraz SAP CO. Pozwalają one na efektywne zarządzanie m.in. majątkiem trwałym, rozrachunkami z dostawcami i odbiorcami, księgą główną, analizą miejsc powstawania kosztów, analizą zyskowności. Każdy z tych elementów stanowi w systemie SAP osobny moduł. Firmy dostarczające oprogramowanie budują w swoich organizacjach dedykowane zespoły, które specjalizują się w powyższych obszarach. Korzystając z usług zewnętrznego dostawcy można mieć więc pewność, że wdrożenie będzie obsługiwane przez konsultantów będących ekspertami w danej dziedzinie. W taki sposób pracuje np. firma Hicron. Finanse i controlling to szczególnie ważny dział w każdej organizacji, efektywnie zarządzany pozwala bowiem na zachowanie płynności finansowej.

Human Resources

Kolejnym równie często wybieranym modułem jest obszar Human Resources, który umożliwia kompleksową obsługę kadrowo-płacową, w tym: administrację kadrami, przygotowywanie list płac, zarządzanie czasem pracy, planowanie i rozwój kadr czy obsługę szkoleń. To kolejny dział, obok finansów i controllingu, który stanowi dobrą podstawę do dalszych projektów IT. Oprócz standardowego, wyżej wymienionego wsparcia, wdrożenie modułu HR można uzupełnić także dodatkowym rozwiązaniem jakim jest SAP Success Factors, które umożliwia jeszcze efektywniejsze przeprowadzenie takich procesów jak: rekrutacje, onboarding nowych pracowników czy systematyczne zwiększanie wydajności zespołów. Ponadto, działania HR-owe można wzmocnić aplikacją SAP Jam, która stanowi platformę komunikacji oraz wymiany wiedzy między współpracownikami.

Logistyka

System SAP jest bardzo często wybierany przez firmy produkcyjne. Mnogość oraz poziom skomplikowania procesów logistycznych w tego typu przedsiębiorstwach jest zazwyczaj tak wysoki, że konieczne staje się korzystanie z najbardziej stabilnych rozwiązań na rynku. Zatrzymanie produkcji na kilka czy kilkanaście godzin może spowodować poważne straty finansowe, producent oraz dostawcy SAP ERP przykładają więc ogromną wagę do ciągłości działania systemu. SAP ERP wspiera zarówno w zakresie planowania produkcji, zarządzania zapasami oraz jakością jak i sprzedaży, dystrybucji czy obsłudze klientów. Z racji tego, że na łańcuch dostaw składa się wiele mniejszych elementów, skuteczne zarządzanie tym obszarem może wygenerować wielopoziomowe oszczędności finansowe i usprawnienia. Może to być np. obniżenie kosztów zakupów, lepsze warunki współpracy z dostawcami czy skrócenie czasu obsługi.

Od czego zacząć?

Nie ma jednej, idealnej ścieżki wdrożenia, która będzie optymalna dla każdego przedsiębiorstwa. Oczywiście najlepiej kiedy wszystkie kluczowe obszary organizacji są objęte jednakowym systemem informatycznym. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, warto rozpocząć wdrożenie od najbardziej newralgicznych punktów. Pozwoli to rozwiązać problemy, które mają największy wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Kolejnym krokiem, będzie stopniowe wprowadzanie następnych modułów.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz