DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Życie bez okularów? Jak laserowa korekcja wzroku otwiera drzwi do nowych możliwości

Laserowa korekcja wzroku pozwala usunąć różne wady refrakcji. Najczęściej na zabieg decydują się pacjenci dotknięci krótkowzrocznością lub nadwzrocznością, nie brakuje też osób z astygmatyzmem. Sprawdź, dlaczego warto skorzystać z różnych metod chirurgii refrakcyjnej. Dowiedz się, jakie korzyści daje trwałe uwolnienie się od korekcji okularowej i soczewkowej, zanim odwiedzisz gabinet lekarza okulisty.

Fot. Depositphotos

Dlaczego warto skorzystać z laserowej korekcji wzroku?

Laserowa korekcja wzroku w Poznaniu, Krakowie lub każdym innym mieście poprawia jakość życia pacjenta i pozwala na swobodne wykonywanie wielu różnych czynności, takich jak np. uprawianie sportów walki, nurkowanie. Brak potrzeby noszenia okularów i soczewek kontaktowych to ogromna wygoda na co dzień. Pacjenci po zabiegu mogą cieszyć się dobrym wzrokiem bez konieczności powtarzania procedury, gdyż laserowa korekcja wzroku jest zabiegiem jednorazowym, wykonywanym raz na całe życie. Zabieg podnosi komfort życia osób, które wykonują różne zawody. 

Procedurze często poddają się np. zawodowi kierowcy, czy pracownicy służb mundurowych, gdzie sokoli wzrok odgrywa kluczowe znaczenie. Ten bezpieczny i bezbolesny zabieg z zakresu chirurgii refrakcyjnej jest inwestycją w lepsze widzenie, której efekty końcowe są widoczne w ciągu 4-6 miesięcy od skorygowania wzroku. Pamiętaj, że laserowa korekcja wzroku nie wymaga w ogóle hospitalizacji, jest to zabieg chirurgii jednego dnia i trwa nie dłużej, niż 20 minut. Po LKW nie trzeba przechodzić długiej i uciążliwej rehabilitacji wzroku.

Kolejną zaletą laserowej korekcji wzroku jest brak konieczności regularnej wymiany szkieł, oprawek okularowych, czy soczewek kontaktowych. Są to stałe wydatki, które muszą ponosić osoby z wadami refrakcji.

Na czym tak właściwie polega laserowa korekcja wzroku?

Procedura laserowej korekcji wzroku (LKW) polega na precyzyjnym modelowaniu powierzchni rogówki tak, aby promienie świetlne, które trafiają do gałki ocznej, skupiały się bezpośrednio na siatkówce. Przykładowo, u pacjentów z nadwzrocznością lekarz okulista uwypukla rogówkę, u osób z krótkowzrocznością – spłaszcza ją. W przypadku astygmatyzmu specjalista wyrównuje rogówkę za pomocą nowoczesnego lasera excimerowego. Zaaplikowane przed zabiegiem krople znieczulające sprawiają, że modelowanie rogówki oka praktycznie bezbolesne.

Indywidualnie dobrane metody laserowej korekcji wzroku

Zastanawiasz się, jakie techniki zabiegowe masz do wyboru jako potencjalny pacjent kliniki okulistycznej oferującej laserową korekcję wzroku? Możesz poddać się jednej z kilku poniższych (powierzchniowych lub głębokich) metod:

  • PRK (photorefractive keratectomy) – metoda laserowej korekcji wzroku, która sprawdza się w przypadku trwałego usuwania niewielkich wad refrakcji,
  • Trans PRK (transepithelial photorefractive keratectomy) – jest to modyfikacja zabiegu PRK, jedna z bezdotykowych metod laserowej korekcji wzroku,
  • EBK (keratektomia Epi-Bowman)metoda powierzchownej korekcji wzroku wykonywana u pacjentów z mniejszymi wadami refrakcji, do 3 dioptrii. EBK znajduje zastosowanie u osób z cienką rogówką, nie może być użyta w przypadku wysokich wad wzroku,
  • FemtoLASIK – jest to metoda głęboka i niezwykle precyzyjna, usuwa wysoką krótkowzroczność współwystępującą z astygmatyzmem do 6 dioptrii. Jej zaletą jest szybszy czas gojenia (w porównaniu z powierzchniowymi technikami),
  • Lentivu® (ReLEx™ SMILE) – jest to metoda przeprowadzana za pomocą lasera femtosekundowego. Jest dostępna tylko w najlepszych klinikach okulistycznych. 

Jak postępować po laserowej korekcji wzroku?

Skoro wiesz już, dlaczego warto wybrać życie bez okularów i znasz różne metody LKW, warto przedstawić Ci najważniejsze zalecenia pozabiegowe, od których częściowo zależy sukces terapii. Otóż przez 4 tygodnie po zabiegu nie powinieneś wykonywać intensywnych ćwiczeń. Niewskazane jest również: 

  • uczęszczanie na basen, 
  • pływanie w otwartych zbiornikach wodnych,
  • korzystanie z sauny, 
  • korzystanie z solarium,
  • długotrwała ekspozycja na promienie słoneczne,
  • tarcie oczu,
  • mocne zaciskanie powiek.

W ciągu pierwszych 2-3 tygodni od zabiegu chroń oczy przed kontaktem z mydłem w czasie kąpieli. Nie wykonuj też makijażu przez co najmniej 2 tygodnie od LKW. W okresie regeneracji oka staraj się unikać przebywania w zadymionych i zapylonych pomieszczeniach.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz