Informacje o wszelkich formach pomocy (zbiórki, sprzęt ratunkowy, wolontariat itp.) powinny być przekazywane do Wojewódzkich Centrów Zarządzania Kryzysowego w poszczególnych regionach.
Dramatyczne obrazy z Dolnego Śląska i Opolszczyzny poruszyły serca wielu mieszkańców Polski, których skutki niszczycielskiego żywiołu nie dotknęły w tak dużym stopniu. Skala zniszczeń jest ogromna, a mieszkańcy miejsc, które najbardziej ucierpiały, jeszcze długo będą usuwały zniszczenia, do których doprowadził żywioł.
Już w niedzielę rano, kilka godzin po przejściu największych fal powodzi, zaczęły pojawiać się pierwsze zbiórki dla osób poszkodowanych. Jedną z nich organizują przedstawiciele grupy Szukamy i Ratujemy w Ostrowie Wielkopolskim.
Przedstawiciele Związku Miast Polskich za pośrednictwem mediów społecznościowych zaapelowali do członków związku, o włączenie się bądź organizację zbiórek dla miejscowości dotkniętych skutkami powodzi. Wystosowali też apel, o przekazywanie informacji do Biura ZMP o formach pomocy, jakie są w stanie zaoferować poszkodowanym społecznościom lokalnym. „Ważne! Informacje o wszelkich formach pomocy (zbiórki, sprzęt ratunkowy, wolontariat itp.) powinny być przekazywane do Wojewódzkich Centrów Zarządzania Kryzysowego w Państwa regionach. To wojewodowie koordynują akcję niesienia pomocy na dotkniętych powodzią terenach i ma być ona koordynowana centralnie, tak aby jak najsprawniej trafiała do potrzebujących.” – czytamy na fanpage’u na Facebooku Związku Miast Polskich.
Przedstawiciele Związku Miast Polskich informują o najbardziej potrzebnych – na ten moment – przedmiotach. Są to: butelkowana woda pitna, żywność o długim terminie przydatności do spożycia, środki czystości i higieny osobistej oraz karma dla zwierząt. „Apelujemy, by nie organizować w tym momencie zbiórek odzieży” – informuje ZMP w mediach społecznościowych.
Na apel przedstawicieli Związku Miast Polskich odpowiedziało już kilka samorządów m.in. te z południowej części Wielkopolski. W Ostrowie zbiórka odbędzie się 16 i 17 września w Centrum Aktywności Lokalnej. O szczegółach przedstawiciele magistratu informują za pośrednictwem strony internetowej.
W zbiórkę darów dla potrzebujących powodzian włącza się też Kalisz.„Produkty można dostarczać do obiektów Ośrodek Sportu, Rehabilitacji i Rekreacji w Kaliszu: hala przy Łódzkiej 29 i hala Arena przy Wyszyńskiego 22-24, w godzinach od 7.00 do 21.00, do końca tygodnia” – informuje prezydent Krystian Kinastowski w mediach społecznościowych.
Z kolei burmistrz Pleszewa, Arkadiusz Ptak podobnie jak przedstawiciele Związku Miast Polskich, zaapelował do mieszkańców i wszelkich organizacji o racjonalną i spójną pomoc dla powodzian. „Jesteśmy w kontakcie z Wojewódzkim CZK, który zbierze informacje od powodzian, co w tej chwili jest najbardziej potrzebne i będzie koordynował działania. O dalszych etapach organizowania pomocy będę informował” – pisze włodarz w mediach społecznościowych.
Dary dla osób poszkodowanych w powodzi będzie zbierał również Krotoszyn. Tam zbiórka będzie odbywać się w dniach od 17 do 20 września, a dary można przynosić do Dziennego Domu „Senior+” przy ulicy Kobierskiej.
Z kolei władze Jarocina skontaktowały się z mieszkającym w Jeleniej Górze jarocinianinem, dzięki pomocy którego udało się podjąć współpracę z wójtem dotkniętej skutkami powodzi miejscowości Mysłowice. „Umówiliśmy się, że będziemy informowani o potrzebach i wtedy będziemy uruchamiać pomoc. (…) Na bieżąco będziemy też informować o pomocy, jakiej mogą udzielić nie tylko gminne jednostki, stowarzyszenia, ale także mieszkańcy naszej gminy. W Mysłakowicach sytuacja jest dynamiczna” – mówi burmistrz Urszula Wyremblewska-Korzyniewska.
W Ostrzeszowie zbiórkę organizuje urząd miasta we współpracy z tamtejszym starostwem powiatowym. Odbywa się ona dziś, 16 września, w budynku po banku PKO przy ul. 1 Maja 3a w godzinach od 8.00 do 18.00.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz