DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Złożyłeś wniosek o węgiel? Odbierz telefon z urzędu!

Początkowo na każde gospodarstwo domowe przypadało 1,5 tony „rządowego” węgla, miału lub ekogroszku. W grudniu zeszłego roku wprowadzono w tym zakresie ustawowe zmiany. – Na chwilę obecną mieszkaniec, w sezonie grzewczym 2022/2023 może zakupić łącznie 3 tysiące kilogramów węgla. Żeby móc dokonać zakupu konieczne jest najpierw złożenie stosownego wniosku. Wnioski dostępne są na stronie internetowej miasta, jak i u nas bezpośrednio w urzędzie miejskim – mówi Eliza Dembna, Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w ostrowskim magistracie.

Pracownicy ostrowskiego urzędu miejskiego zauważają, że przy składaniu wniosków mieszkańcy nie zgłaszają większych problemów. Jednak po weryfikacji dokumentów, która zwykle jest pozytywna, pojawiają się trudności w skontaktowaniu się z osobami zainteresowanymi kupnem węgla czy innego rodzaju paliwa. – Bardzo często zdarza się tak, że mieszkańcy nie odbierają od nas telefonu, z uwagi na to, że obawiają się, wiadomo, reklamodawców. I mamy takie sytuacje, że mieszaniec nie odbiera, ale nie mamy innej możliwości skontaktowania się. Więc jeżeli państwo złożyliście wniosek o preferencyjny zakup paliwa, a nie macie informacji zwrotnej z miasta, zapraszamy do nas, do urzędu miejskiego, parter, pokój nr 9, na bieżąco zweryfikujemy wniosek i będziecie mogli dokonać zakupu węgla – apeluje Eliza Dembna.

Okazuje się więc, że równie ważna jak złożenie wniosku jest odebranie telefonu od ostrowskich urzędników. Bez tego trudno zrealizować zakup węgla czy miału. Jak w marcu, czyli miesiącu, w którym sezon grzewczy powoli dobieg końca wygląda zainteresowanie zakupem surowców opałowych? – Zostało sprzedane przez miasto 1272 tony w sumie węgla, miału i ekogroszku. Najwięcej było ekogroszku – około 1268 ton i to w przeliczeniu na gospodarstwa to było jakieś 679 gospodarstw domowych. Następnie był orzech – w granicach 915 ton, 567 gospodarstw domowych. Na samym końcu był miał, gdzie wyszło około 45 ton i to było 26 gospodarstw domowych – tłumaczy Mariusz Bolach, prezes Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego.

Według zapisów ustawy „rządowy” węgiel będzie można kupić za pośrednictwem Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego do 30 kwietnia. By móc to zrobić, trzeba złożyć wniosek w pokoju nr 9 na parterze ostrowskiego urzędu miejskiego do 10 kwietnia, a potem odebrać telefon z urzędu. Obecna cena węgla, miału i ekogoroszku to 1850 zł za tonę każdego z tych surowców.

Napisz do autora

Komentarze (1)
  • O
    oburzona

    niedziela, 12 marca, 2023

    to kiedy zabroni się tych reklam na telefony,bo zwariować można.Jest nieraz po kilka dziennie,ludzie starzy,chorzy, w sapitalu, a tu telemarket dzwoni i nadaje.Czas z tym skończyć.

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz