DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Zaburzenia czucia w stopach i dłoniach przy cukrzycy – o czym mogą świadczyć?

Zaburzenia czucia w stopach i dłoniach, jakie dość często obserwują u siebie diabetycy (potocznie zwane objawem “skarpetek i rękawiczek”), zwykle świadczą o rozwijającej się neuropatii cukrzycowej, czyli postępującemu uszkodzeniu nerwów. Jak rozwija się to powikłanie cukrzycy i czy można mu jakoś zapobiec? Dowiedz się więcej o cukrzycy i jej powikłaniach, aby uniknąć pogorszenia stanu zdrowia!

Neuropatia cukrzycowa – objaw „skarpetek i rękawiczek” oraz inne symptomy

Rozwój neuropatii cukrzycowej (inaczej polineuropatii) jest ściśle związany z cukrzycą. To jedno z jej powikłań, które jest skutkiem uszkodzenia obwodowego układu nerwowego. Jak do tego dochodzi? Utrzymujące się przez dłuższy czas zbyt wysokie stężenie glukozy we krwi powoduje uszkodzenia naczyń krwionośnych, które odżywiają nerwy. Hiperglikemia prowadzi do zwyrodnienia włókien nerwowych odpowiedzialnych za przekazywanie impulsów nerwowych, a następnie do zaniku neuronów. Tak rozwija się neuropatia cukrzycowa

Jak wspomnieliśmy już na wstępie, jednym z charakterystycznych objawów polineuropatii są zaburzenia czucia w stopach i dłoniach. Pacjenci zmagający się z tym powikłaniem cukrzycowym często skarżą się na uciążliwe mrowienie, pieczenie oraz drętwienie kończyn górnych i dolnych. Innym dokuczliwym objawem występującym przy neuropatii cukrzycowej są bolesne kurcze mięśni. Zwykle pacjenci doświadczają też zwiększonej wrażliwości na ból. Niestety przeczulica skutecznie obniża komfort codziennego funkcjonowania chorego. Patologiczne uszkodzenie nerwów powoduje nieprawidłowe odczuwanie dotyku jako bólu. Stan ten określamy allodynią. Dokuczliwe objawy często nasilają się w nocy. Inną oznaką jest niestabilny chód czy źle gojące się rany na stopach (predysponujące do rozwoju zespołu stopy cukrzycowej). 

Neuropatia może rozwijać się także bezobjawowo, wówczas o istniejących nieprawidłowościach (np. zaburzone odczuwanie wibracji, dotyku, osłabienie siły mięśniowej) mogą świadczyć wykonane badania neurologiczne. Z tego względu każdy pacjent po zdiagnozowaniu cukrzycy typu 2 powinien poddać się badaniom w kierunku zaburzeń nerwów. Z kolei chorzy z cukrzycą typu 1 powinni wykonywać tego rodzaju badania po 5 latach od postawienia diagnozy.

Na czym polega leczenie neuropatii cukrzycowej?

W przypadku zdiagnozowania neuropatii niestety nie ma możliwości cofnięcia zmian, które już zaszły w organizmie. Można jednak spowolnić proces degradacji nerwów. Bardzo ważna jest tutaj ścisła współpraca z lekarzem, tj. przestrzeganie zaleceń, przyjmowanie wskazanych leków hipoglikemizujących lub właściwie dobranych dawek insuliny. Ulgę w dolegliwościach bólowych mogą choremu przynieść np. niesteroidowe leki przeciwzapalne, lidokaina, paracetamol.  Niekiedy stosuje się też fizykoterapię.

Pamiętaj, że zbagatelizowanie objawów neuropatii cukrzycowej stwarza ryzyko rozwoju  kolejnego powikłania cukrzycy – stopy cukrzycowej, która jest bardzo trudna w leczeniu i w najgorszym przypadku kończy się amputacją chorej kończyny

Jak zapobiec polineuropatii i innym powikłaniom cukrzycy?

Sposobem na zmniejszenie ryzyka wystąpienia neuropatii cukrzycowej jest utrzymywanie stężenia glukozy we krwi w zalecanych granicach. Chcąc zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań cukrzycowych, należy dbać o codzienne kontrolowanie glikemii, co ułatwiają m.in. nowoczesne systemy ciągłego monitorowania glikemii (ang. Continuous Glucose Monitor – CGM). Systemy te wykorzystują wskaźnik TIR (czas w zakresie docelowym, ang. Time-in-Range) i umożliwiają cukrzykom sprawdzanie poziomu cukru w czasie rzeczywistym. TIR pozwala diabetykom wykryć m.in. epizody hipoglikemii oraz hiperglikemii. Samokontrola w leczeniu cukrzycy jest niezwykle ważnym aspektem.

W ramach działań zapobiegawczych należy prowadzić zdrowy tryb życia. Warto zrezygnować z używek, takich jak alkohol, palenie papierosów, i dbać o utrzymanie prawidłowych stężeń lipidów we krwi, wykonując regularnie badania. Korzystny wpływ na układ nerwowy ma także regularna aktywność fizyczna. Ponadto bardzo ważne jest dbanie o codzienną higienę stóp. 

Źródła:

https://diabetologia.mp.pl/powiklania/neuropatia/187298,o-neuropatii-cukrzycowej-jak-wyglada-nowoczesne-leczenie-objawowe

https://www.mp.pl/cukrzyca/powiklania/66537,neuropatia-cukrzycowa

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz