DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Wzrost liczby osób uzależnionych od narkotyków

Narkotyki i dopalacze stały się w ostatnich latach stosunkowo łatwo dostępne w wielu miejscach i stanowią realne niebezpieczeństwo zagrażające i dzieciom, i dorosłym.

Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii obowiązuje w Polsce od 2005 roku. Od tego czasu była wielokrotnie nowelizowana. Ostatni raz w 2022 roku. Niestety nie wpłynęło to na poprawę statystyk np. w ilości osób zgłaszających się na terapię.

–  W 2022 roku mieliśmy 74 pacjentów uzależnionych od narkotyków, natomiast w 2023 było już ich 124. Wyraźnie jest tendencja wzrostowa – mówi Daria Ciesielska-Jarych, specjalista psychoterapii uzależnień, psychoterapeuta w Ośrodku Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Ostrowie Wielkopolskim.

Narkomania jest przede wszystkim schorzeniem natury psychicznej. Dlatego wśród skutków zażywania tych substancji wymienia się: problemy ze snem, stany lękowe, depresję, a nawet próby samobójcze. Nadużywanie środków psychoaktywnych nie bez znaczenia pozostaje dla całego organizmu. – Zatrzymanie krążenia, drgawki, urazy czy krwotoki w nosa. Taki rzeczy mogą się zdarzyć po zażyciu narkotyków – tłumaczy Tomasz Skrzypczyński, ratownik medyczny, wykładowca.

Profilaktyka – to działanie, które podejmują m.in. policjanci, by uświadomić szczególnie osoby młode, jakie skutki może mieć zażywanie narkotyków. Mimo podejmowania licznych działań, statystyki związane z przestępstwami dotyczącymi narkotyków nie napawają optymizmem. – W ubiegłym roku wszczęliśmy 182 postępowania za przestępstwa z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. W toku naszych czynności udało nam się w zeszłym roku zabezpieczyć 7,7 kg różnego rodzaju narkotyków – informuje kom. Przemysław Raczak, naczelnik wydziału kryminalnego, KPP w Ostrowie Wielkopolskim.

Zażywanie substancji zabronionych ma negatywny wpływ na ludzki organizm, ale też może mieć konsekwencje prawne. O tym, jakie mówi podkom. Małgorzata Michaś, oficer prasowy ostrowskiej policji. (materiał wideo do obejrzenia poniżej).

3 Dołącz do dyskusji

Napisz do autora

Komentarze (3)
  • M
    mark

    niedziela, 10 marca, 2024

    Nie ma sie co dziwić,Ostrów znany jest z bardzo łatwego dostępu do wszelkiego rodzaju używek.
    Niestety nasza policja udaja że nie ma żadnego problemu.

    Odpowiedz
  • Z
    ZK

    poniedziałek, 11 marca, 2024

    Z narkotykami jest tak, jak z nie mniej szkodliwym alkoholem. Kto nie chce, ten nie bierze tego do gęby. Alkohol zbiera większe żniwa niż narkotyki, a jakoś nikt nic z tym problemem nie robi. Lasy potrafili zamknąć jednym rozporządzeniem, a na produkcję trucizny nie ma sposobu. Wiadomo, chodzi o kasę. Ktoś traci, ktoś zarabia. Ci co zarabiają mają jedynie prawo do decyzji. Tak jest już od wieków i nikt tego nie zmieni. Obecnie piją już dzieci, ale poza biciem medialnej piany, nikt z tym nic nie robi.

    Odpowiedz
    • M
      myślący

      poniedziałek, 11 marca, 2024

      Pełna zgoda, na etanol jest przyzwolenie, od wieków to kultowa trucizna. Powoli robi się moda na niepicie (tak jak na niepalenie), ale wynika to raczej z rozwoju, dostępu do nauki, wiedzy, niż dzięki działaniom politycznym. Palikot ze swoją wódą i piwem (których nazwy adresowane są do młodych) pojawia się co chwilę w mediach społecznościowych i czy ktoś coś z tym zrobił? Nie. Wódka w dyskontach po 10 zł / pół litra – czy słyszymy o jakichś działaniach władzy? Nie.
      Zachlany naród jest łatwiejszy do sterowania. Od lat.

      Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz