DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Wyższe kary dla gwałcicieli, konfiskata aut pijanym kierowcom. Sejm przyjął zmiany w prawie

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada zmiany w kodeksie karnym. Wyższe kary, bezwzględne więzienie, brak litości dla recydywistów oraz koniec z przywilejami dla osadzonych.

Za zgwałcenie dziecka nawet do dożywocia

W ustawie Ministerstwa Sprawiedliwości pojawia się zapis m.in. o wyższych karach dla gwałcicieli oraz pedofilów. „Sprawca zgwałcenia dziecka będzie podlegać karze od 5 do 30 lat więzienia albo dożywotniemu pozbawieniu wolności. Obecnie to od 3 do 15 lat więzienia. Kara od 5 do 30 lat więzienia albo dożywocie będzie też grozić za zgwałcenie ze szczególnym okrucieństwem” – informuje resort.

Za zgwałcenie z następstwem w postaci ciężkiego uszczerbku na zdrowiu będzie grozić od 5 do 30 lat więzienia albo dożywocie (obecnie jest od 2 do 12 lat). Natomiast za zgwałcenie z następstwem w postaci śmierci ofiary grozić będzie od 8 do 30 lat więzienia lub dożywocie (obecnie jest od 2 do 12 lat więzienia). Za gwałt na ciężarnej kobiecie, z posługiwaniem się bronią palną oraz utrwalanie obrazu oraz dźwięku tego czyny będzie grozić kara od 3 do 20 lat więzienia.

Zmiany w prawie zajdą również w przypadku recydywistów. Wobec przestępców seksualnych stosowane będzie nadzwyczajne zaostrzenie kary, czyli podwyższenie dolnej granicy kary pozbawienia wolności o połowę, a w przypadku występków również podwyższenie górnej granicy o połowę. „Zaostrzamy zasady warunkowego zwolnienia dla recydywisty seksualnego. Będzie to możliwe po odbyciu trzech czwartych kary, nie po dwóch trzecich kary” – informuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

Piłeś i prowadziłeś? Tracisz samochód

Prawo zaostrzy się też, jeśli chodzi o pijanych kierowców. W przypadku posiadania nie mniej, niż 1,5 promila alkoholu we krwi, samochód zostaje skonfiskowany niezależnie od tego, czy spowodował wypadek drogowy. Policja tymczasowo zajmie jego auto na okres do siedmiu dni, następnie prokurator orzeknie zabezpieczenie tego mienia, a sąd obligatoryjnie orzeknie przepadek pojazdu. W przypadku recydywy przepadek będzie orzekany już w przypadku posiadania 0,5 promila alkoholu we krwi. „Auta będą konfiskowane również sprawcom wypadków, którzy mieli powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi, popełniającym takie przestępstwo po raz kolejny lub powodujących wypadek. Jeżeli samochód nie jest wyłączną własnością kierowcy, sąd orzeknie przepadek równowartości pojazdu sprzed wypadku” – czytamy.

Zwiększy się również maksymalna kara, którą będzie można wymierzyć za spowodowanie poważnego wypadku. Za doprowadzenie do ciężkich obrażeń lub śmierci, nietrzeźwemu sprawcy wypadku będzie można wymierzyć do 16 lat pozbawienia wolności, a obecnie do 12 lat.

Więzienie to nie sanatorium

Ministerstwo sprawiedliwości informuje także, że chce położyć kres nieuzasadnionym przywilejom osadzonych. Reforma nazwana „Nowoczesne więziennictwo” zakłada rozszerzenie pracy więźniów, rozwój dozoru elektronicznego, koniec z ignorowaniem kary więzienia, likwidacja przywilejów w korzystaniu przez skazanych z opieki zdrowotnej, wzmocnienie bezpieczeństwa w zakładach karnych, lepsze wyszkolenie i skuteczność Służby Więziennej. – Wygoda osadzonego nie może też być stawiana ponad bezpieczeństwo funkcjonariuszy – powiedział podczas konferencji wiceminister Michał Woś, odpowiedzialny za prace nad programem „Nowoczesne więziennictwo”.

Projekt ustawy został przyjęty przez Sejm. Głosowało 441 posłów. 229 było za, 173 przeciw. 39 osób wstrzymało się od głosu. Kolejnym krokiem legislacyjnym ustawy jest zajęcie się nią przez Senat.

Napisz do autora

Komentarze (10)
  • M
    myślący

    piątek, 8 lipca, 2022

    Czy te kary za gwałty dzieci będą też dotyczyły kler czy jak do tej pory tam będzie stosowany inny kodeks?

    Odpowiedz
  • J
    Jurek

    piątek, 8 lipca, 2022

    Kler jest nie do ruszenia.

    Odpowiedz
  • B
    Bigos

    piątek, 8 lipca, 2022

    Sprawa jest prosta i do rozwiązania za jednym razem. Jest wina jest i kara. Za gwalty na dzieciach kobietach i mężczyznach( bo i takie się zdarzają). Kara ostateczna czyli szafot. Rozprawianie o tym co jakiś czas nie ma sensu. Nie ważne czy będzie to prosty człowiek kler politycy policjanci celebryci itp ścigać do ostatnich dni. Jeśli takiej osobie udało by się uciec za granice i inne państwo nie chciało by go wydać. Taka osobę należy zlikwidować na terenie tego państwa. Jeśli komuś się to nie podoba tzn nie podoba mu się postępowanie państw typu Izrael. Przypomnę kto dyskryminuje Izrael jest antysemita. To jest tylko moja opinia. No są sprawy do załatwienia za jednym razem.

    Odpowiedz
  • A
    Abc

    piątek, 8 lipca, 2022

    Niech są większe kary

    Odpowiedz
  • B
    Bango

    piątek, 8 lipca, 2022

    Do myślący. Po odrodzeniu polski po I wojnie światowej istniało takie prawo że jeśli urzędnik w naszym przypadku policjant prokurator sędzia działał by świadomi na niekorzyść obywatela i by mataczyli szli pod ścianę. Wina musi być jasna i klarowna. To co zrobili panu Tomaszowi pod to się łapie. Wyobraź sobie takie prawo teraz. Powiesz nieludzkie to jak nazwiesz to co zrobili panu Tomaszowi.

    Odpowiedz
  • M
    myślący

    piątek, 8 lipca, 2022

    Dążę do tego, że byłbym za czapą dla ludzi co do których jest 100% pewności co do winy ciężkiego przestępstwa, ale niestety ZAWSZE może się zdarzyć błąd w śledztwie, że o wrobieniu kogoś w coś nie wspomnę. Odpowiedzialność urzędasów (w ogóle) to osobny temat, obecnie nie ma żadnej, robią co chcą, co najwyżej nie zostaną wybrani na kolejną kadencję.

    Odpowiedz
  • O
    Ostrowianka

    sobota, 9 lipca, 2022

    I kastracja nie tylko farmakologiczna.

    Odpowiedz
  • PK
    Piotr Kuźma

    niedziela, 10 lipca, 2022

    Jestem zwolennikiem stosowania kar za tego typu przestępstwa w jak najsurowszym wymiarze i cieszę się z tych zmian, a szczególnie tych dotyczących najmłodszych.

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz