DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Wreszcie wszystko idzie zgodnie z planem. Ponad 10-kilometrowa ścieżka w większości jest już ukończona

Na tę inwestycję mieszkańcy powiatu jarocińskiego czekali wiele lat. Jeszcze w poprzedniej kadencji doszło do podpisania porozumienia między gminą Jarocin, gminą Żerków i powiatem jarocińskim, na mocy którego miała rozpocząć się budowa ścieżki rowerowej łączącej oba samorządy. Polityczne perturbacje doprowadziły jednak do wstrzymania prac, które rozpoczęły się z opóźnieniem w stosunku do pierwotnych założeń.

Inwestycja nabrała tempa pod koniec minionej kadencji. Najpierw zaczął powstawać pierwszy etap od Żerkowa do granicy gminy. W planach były kolejne dwa: od Jarocina do Wilkowyi oraz etap środkowy łączący oba te odcinki. – Chcieliśmy jak najszybciej wybudować tę ścieżkę, dlatego szukaliśmy pieniędzy. Bardzo się cieszymy, że została ona potraktowana jako poszerzenie pasa drogowego, przez co mogliśmy pozyskać wsparcie wojewody – mówi Lidia Czechak, starosta jarociński.

Drugi etap ścieżki został właśnie zakończony, a samorząd powiatowy podpisał już umowę na wykonanie trzeciego – najdłuższego etapu. Czas realizacji upłynie w 2021 roku. – Dla nas najważniejsze jest to, że mamy finansowanie, czyli zabezpieczone środki na wykonanie całości. Dlatego cała ta ponad 10-kilometrowa ścieżka do Żerkowa zostanie wykonana – dodaje.

W sfinansowaniu budowy ścieżki partycypują wszystkie trzy samorządy. Gmina Jarocin dołożył ok. 1,5 mln zł finansując tym samym połowę odcinka leżącego na terenie tego samorządu. – Cała wartość tej inwestycji to prawie 2,9 mln zł. Cieszymy się, że doszło do porozumienia i ten odcinek od Jarocina do mostu w Wilkowyi został wykonany – dodaje Katarzyna Szymkowiak, wicestarosta jarociński.

Połączenie Jarocina z Żerkowem ścieżką rowerową to ważny element życia turystycznego, bowiem gmina Żerków nazywana także Szwajcarią Żerkowską słynie z pięknych krajobrazów, ważnych zabytków i miejsc, które warto odwiedzić z punktu widzenia ciężaru historycznego. Mowa chociażby o Muzeum im. Adama Mickiewicza w Śmiełowie, w którym przebywał Wieszcz i – jak głoszą historycy, napisał tam fragment „Pana Tadeusza”. To także eklektyczny pałac w Raszewach z drugiej połowy XIX wieku, Dwór Skórzewskich z XIX wieku w Miniszewie oraz zespół zabudowań folwarcznych, Brama Radomickich czy ruiny pałacu w Żerkowie na terenie nowoczesnego amfiteatru.

– Na pewno ta ścieżka przyczyni się do rozwoju turystyki w gminie Żerków. Zwiększy też bezpieczeństwo mieszkańców. Wielokrotnie spotkałem się z sygnałami, że samochody na drodze łączącej Jarocin z Żerkowem poruszają się z dużą prędkością, co wpływa na to, że mieszkańcy nie czują się bezpiecznie. Dlatego turystyka rowerowa powoli umierała – wyjaśnia Mariusz Stolecki, członek zarządu powiatu jarocińskiego.

Napisz do autora

Komentarze (2)
  • KW
    Kazimierz Wielki

    poniedziałek, 23 grudnia, 2019

    A w Ostrowie Wielkopolskim czekają na trzęsienie ziemi?

    Odpowiedz
  • J
    jarock

    poniedziałek, 23 grudnia, 2019

    Brawo Pani Starosta Czechak i Pan Burmistrz Pawlicki ! JAROCIN- To miasto brzmi ! Tu wszystko gra !

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz