DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Wręczono Filary Kultury! Zobacz, kto zdobył nagrodę!

MŁODY TALENT 2021:

  • Magdalena Adamczak – to wyśmienita pianistka, która w ostanim roku zdobyła m.in. pierwsze miejsce na międzynarodowym konkursie „Golden Classical Music Awards” w Nowym Jorku, dzięki posypały się kolejne zaproszenia na kolejne konkursy i koncerty. Wystąpiła w Carnegie Hall i zdobyła złoty medal oraz nagroda na International Music Competition „Grand Prize Virtuoso” w Londynie.
  • Oskar Berliński – to 12-latek utalentowany wokalnie i instrumentalnie, wspaniale odnajduje się zarówno na scenie, jak i w mediach czy w sieci. Wspólnie ze Studiem Wokalnym OCK zagrał w teledysku zatytułowanym „Nic nie może wiecznie trwać”, wraz z Musicalem METRO wziął udział w produkcji piosenki „Uciekali” a na deskach Teatru Buffo w Warszawie gra w spektaklu Piotruś Pan” pod kierunkiem Janusza Stokłosy i Janusza Józefowicza.
  • Wiktorii Dołżonek – może się pochwalić wieloma zagranicznymi sukcesami. W roku 2020 i 2021 zdobyła grand prix na festiwalach w Las Vegas w Stanach zjednoczonych i we Włoszech, I miejsca na festiwalach piosenki we Włoszech, Izraelu i Dubaju, laury zgarnęła też w Macedonii, Gdyni, Pradze, Wilnie, Bukareszcie, Paryżu i we Wrocławiu.
  • Hanna Szczepaniak – solistka Grupy Baletowej Gwiazda. Swoją przygodę z tańcem rozpoczęła w wieku 6 lat i do dziś taniec to jej największą pasję. Ma na koncie występy i sukcesy na scenach krajowych i międzynarodowych, także w czasie pandemii, kiedy to brała udział w konkursach w formie online. W ciągu ostatniego roku kilkukrotnie stawała na podium wraz z grupą „Gwiazda”.

OSOBOWOŚCI OSTROWSKIEJ KULTURY:

  • Tomasz Banasiak – do dziś gra też w Filharmonii Kaliskiej, do której został przyjęty w październiku 1993 roku. W 2001 roku współtworzył Big Band Powiatu Ostrowskiego. Ze wszystkimi muzycznymi formacjami zdobywał wyróżnienia i nagrody w kraju i za granicą. Odznaczony, srebrną, złotą i złotą z laurem Odznaką Honorową przyznawaną przez Południowo-wielkopolski Związek Chórów i Orkiestr, a także złotym medalem od prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej za całokształt pracy artystycznej, przyznanym z okazji 45-lecia Filharmonii Kaliskiej.
  • Sebastian Ceglarek– basista znanej, lubianej i zawsze gromadzącej tłumy obiorców ostrowskiej formacji OK.NO. Fan literatury wszelakiej, zwłaszcza fantastyki. Potrafi rymować, tworzy na poczekaniu utwory poetyckie. Od 2016 roku współtworzy zespół Ostrowskiego Centrum Kultury pełniąc rolę specjalisty ds. organizacji imprez w impresariacie OCK, co funkcjonuje wyśmienicie, bo doskonale nawiązuje kontakt z artystami. Od kilku edycji jest też zastępcą szefa Sztabu Miejskiego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a ostatnio też dowodzącym ruchem organizacyjnym Festiwalu Filmowego Grand Prix Komeda i koordynatorem letnich koncertów plenerowych w przestrzeni miejskiej. Entuzjasta osobistych identyfikatorów z wszelakich imprez, zwłaszcza z napisem „szef produkcji”.
  • Małgorzata Dąbrówka – malarka i artystka. Brała udział w zajęciach Studium Sztuk Wizualnych w Poznaniu i warsztatach plastycznych Ostrowskiego Centrum Kultury, była pracownikiem tamtejszej galerii „Na dole”. Dziś organizuje cykliczne wystawy w Klubie Stara Przepompownia, angażując się w promocję sztuki i upowszechnianie jej wśród Ostrowian.
  • Marek Dziubaty – członek Zarządu Chóru im. Stanisława Wiechowicza, wiceprezes, gospodarz, akompaniator, ale przede wszystkim chórzysta z ponad 50-letnim stażem. W ostrowskim chórze śpiewa od 11 lat. Ceniony zarówno za bardzo dobre opanowanie utworów, jak i za wysoką frekwencję i aktywne działanie na rzecz rozwoju zespołu.
  • Maria Frąszczak – przyczyniła się do zorganizowania udanego, 39. Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni” Antonin 2020, umacniając jego rangę wśród najważniejszych tego typu imprez w kraju.
  • Maciej Kapitaniak – gra w Ostrowskiej Orkiestrze Koncertowej, wzbogacając jej artystyczny dorobek i podtrzymując wspaniałe tradycje. Od początku swojej działalności aktywnie uczestniczy we wszystkich koncertach Orkiestry. Od kilku lat wykonuje partie solowe podczas koncertów poświęconych św. Janowi Pawłowi II.
  • Krzysztof Krzyżanowski – muzyk w zespole Za Zu Zi, gdzie dopełnia całości wokalnie i grą na przeszkadzajkach. Od 2017 roku dołączył do zespołu Ostrowskiego Centrum Kultury w charakterze akustyka. Jako akustyk w okresie pandemii bardzo zaangażowany w prace Ostrowskiego Centrum Kultury, głównie przy produkcjach koncertów i wydarzeń muzycznych prezentowanych online. W ciągu roku kulturalnego obecny niemalże na wszystkich wydarzenia organizowanych i nienagłaśnianych przez sprzętowe zaplecze OCK.
  • Beata Łopatka – prowadzone przez nią Art. Studio w Ostrowie Wielkopolskim od prawie dwudziestu lat na stałe współpracuje ze stowarzyszeniem „Jazz w muzeum” graficznie i wydawniczo wspierając realizację koncertów z tego cyklu. Art Studio zaprojektowało szereg elementów graficznych obecnych w przestrzeni miejskiej, takich jak choćby nowa interpretacja herbu miasta, kampania promocyjna miasta „tu mieszkam”, informator miejski „NAWIGATOR” czy albumy „Ostrowska Nostalgia” i „Powiat Ostrowski”. Art Studio jest pomysłodawcą i realizatorem galerii ulicznej „Street Gallery”.

Za trzydziestoletnią artystyczną promocję miasta tytuł Osobowości Ostrowskiej Kultury wędruje do Beaty Łopatki.

  • Magdalena Nowicka – bibliotekarka, w stu procentach oddana swojej pracy. Od roku 2008 pełni funkcję redaktora platformy cyfrowej Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej. Autorka wielu dokumentów zdigitalizowanych cyfrowo w Ostrowskiej Książnicy, a także związana z całokształtem prac dotyczących ochrony wartościowych dokumentów bibliotecznych.
  • Lucyna Rajch – chórzystka, solistka i kronikarka. Od 37 lat uczy muzyki, a od 25 lat prowadzi Dziecięcy Chór Melodyjki w szkole podstawowej, z którą jest związana niemalże od początku swojej pracy pedagogicznej. Muzyczne pasje rozwija też jako organistka. W sekcji sopranów ostrowskiego chóru nauczycielskiego im. Stanisława Wiechowicza śpiewa od lat 12, a od roku 2012 występuje też jako solistka.
  • Marian Sikorski – muzyk instrumentalista. Niegdyś tamburmajor orkiestry wojskowej Garnizonu Ostrowskiego, teraz dyrygent Ostrowskiej Orkiestry Koncertowej, którą kieruje od 2005 roku. Pod jego batutą muzycy działają w przestrzeni Ostrowskiego Centrum Kultury opracowując koncerty, które zawsze przyciągają komplet publiczności.
  • Kamila Sójka – od 2011 roku śpiewa w Chórze Nauczycielskim im. Stanisława Wiechowicza. Jest nie tylko chórzystką, ale też wiceprezeską i członkinią zarządu. Od zawsze aktywnie pracowała na rzecz chóru. Przygotowywała i zbierała materiały do jubileuszowej monografii chóru, współorganizowała m.in. obchody jubileuszu 50-lecia, wyjazd do Wernigerode na Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Chóralny, gdzie Chór Nauczycielski zdobył Zloty i Srebrny dyplom i tournee koncertowe do Salzburga, miasta Mozarta.
  • Patrycja Stendera-Walczak – kierownik artystyczny, pedagog tańca i choreograf. Od dziesięciu lat zajmuje się edukacją taneczną dzieci i młodzieży, a ponad pięć lat spełnia się w roli kierownika Grupy Baletowej „Gwiazda”. Jest autorką większości choreografii nagradzanych w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach tanecznych, pomysłodawczynią charytatywnych koncertów Dzieci Dzieciom oraz współorganizatorką Ogólnopolskiego Konkursu „Magia Tańca”, który w tym roku będzie miał już 19. edycję.
  • Renata Szymańska– bibliotekarka z zamiłowania i pasji. Pełniąc funkcję kierownika Filii nr 7 dla Dzieci i Młodzieży, stworzyła i rozwinęła wzorcową bibliotekę dla środowisk szkolnych oraz matki z dzieckiem. Włożyła sporo energii i zaangażowania w rozwój czytelnictwa wśród najmłodszych czytelników miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Na specjalną uwagę zasługuje jej praca w ramach organizacji zajęć biblioterapeutycznych, które cieszą się dużym zainteresowaniem oraz uznaniem w środowisku szkolnym.
  • Irena Treska – od 2013 roku jest altem w Chórze Nauczycielskim im. Stanisława Wiechowicza w Ostrowie Wielkopolskim. Pracuje w Szkole Podstawowej nr 5, gdzie rozwija artystyczne pasje uczniów oraz prowadzi szkolny Chór Dziecięcy „Gama”. Jest też kronikarką szkolnego chóru Gama. Oprócz tego, że śpiewa, jest też poetką, co udowodniła prezentując swoje wiersze podczas wieczoru działań artystycznych „Szuflada” i otrzymując wyróżnienie w zeszłorocznym Turnieju Jednego Wiersza za utwór  „Spojrzenie”.
  • Piotr Zieleziński – do dziś gra w Ostrowskiej Orkiestrze Koncertowej, a przez pierwsze lata istnienia Big Bandu Powiatowego grał i tam. Od roku 2014, co roku, reprezentuje Ostrów Wielkopolski na Ogólnopolskim Przeglądzie Hejnałów Miejskich w Lublinie, jest też członkiem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Hejnałów Miejskich. Aktywnie uczestniczy we wszystkich koncertach ostrowskiej orkiestry, bo to człowiek pełen optymizmu, który zaangażowaniem, zdyscyplinowaniem i solidną pracą daje przykład młodym muzykom orkiestry.

FILARY KULTURY:

  • Ewa Smolińska – przez szereg lat związana z kinem Komeda, gdzie pełniła rolę kierownika. Prowadzi Klub Filmowy „KOMEDA na Wolności” w Ostrowskim Centrum Kultury, jest ekspertką w telewizyjnym programie pt. „Zwiastun”, a przede wszystkim promuje i propaguje dobre, ambitne kino, z entuzjazmem werbując coraz to nowych widzów.
  • Włodzimierz Grabowski – fotel dyrektora Biblioteki Publicznej w Ostrowie Wielkopolskim objął w 2003 roku i kierował nią nieprzerwanie do teraz, wprowadzając bibliotekę w XXI wiek, cyfryzując tę instytucję, dygitalizując zbiory. Za jego kadencji biblioteka zyskała wiele wydawnictw regionalnych i stała się miejscem, gdzie nie tylko wypożycza się książki, ale też spotyka się pisarzy i poetów twarzą w twarz, organizuje konkursy czy ogląda wystawy. W 2017 r. decyzją kapituły Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich otrzymał nagrody im. Andrzeja Wojtkowskiego dla bibliotekarzy za wybitne osiągnięcia w pracy zawodowej oraz za dorobek naukowy w dziedzinie bibliotekarstwa i bibliotekoznawstwa.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz