Coraz więcej prób oszustw m.in. na urzędnika sprawia, że mieszkańcy stają się nieufni. A kontrole muszą przeprowadzić.
Do drzwi domostw w regionie puka coraz więcej osób podających się za urzędników, pracowników firm współpracujących bądź niewspółpracujących z samorządami, a także osób, które podszywają się pod przedstawicieli instytucji zaufania publicznego.
W ostatnim czasie taka sytuacja miała miejsce w gminie Kobyla Góra. Niepokojące sygnały dotarły do władz samorządu, który wystosował apel w tej sprawie publikując go m.in. na oficjalnej stronie internetowej gminy. W piśmie opatrzonym pieczątką i podpisem wójta Wiesława Berskiego czytamy: „Pojawiły się informacje, że osoby podające się za pracowników gminy kontaktują się z mieszkańcami w sprawie wymiany pieców. Informujemy, że gmina nie zleciła żadnej firmie spraw związanych z wymianą źródeł ciepła”.
Włodarz Zaapelował do mieszkańców o „ostrożność i rozsądek w kontaktach z osobami obcymi, które mogą podawać się za krewnych, policjantów lub przedstawicieli różnych instytucji”. „Apelujemy również, by nigdy nie przekazywać w formie gotówki lub przelewu żadnych pieniędzy osobom, których nie znamy. W przypadku zetknięcia się z próbami dokonania tego typu oszustw, zawsze należy zgłosić to policji”.
Pod koniec stycznia ubiegłego roku przed osobami podszywającymi się pod urzędników gminy Ostrów Wielkopolski przestrzegał ówczesny sekretarz Dariusz Pryczak. W czerwcu podobna sytuacja miała miejsce w gminie Jarocin. Również tam nieznane osoby chciały skontrolować źródło ciepła. Wówczas władze Jarocina ostrzegały: „Informujemy – działania takie nie są prowadzone przez jarociński urząd. Prosimy, bądźcie czujni. W takiej sytuacji prosimy o kontakt z policją tel. 47 775 52 00”.
Choć oszuści podszywają się pod urzędników, występują sytuacje, w których prawdziwi urzędnicy pukają do drzwi w różnych sprawach. Także w kwestii kontroli pieca centralnego ogrzewania. Informację o planowanych kontrolach opublikował jarociński magistrat w styczniu.
Kontrole urzędników (tych prawdziwych, a nie osób podszywających się pod nich) rozpoczęły się w lutym. Odbywają się w związku z potrzebą sprawdzenia zgodności zadeklarowanych źródeł ciepła w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).
Zaniepokojeni narastającą skalą przypadków oszustw „na urzędnika” mieszkańcy mogą się zastanawiać, co zrobić, aby nie paść ofiarą oszustów. Jest na to sposób, który przedstawili przedstawiciele gminy Jarocin.
W przypadku kiedy zadzwoni do naszych drzwi osoba podająca się za urzędnika gminnego, można to zweryfikować nie tylko poprzez zapoznanie się z legitymacją służbową czy imiennym upoważnieniem do przeprowadzenia kontroli wraz z pieczątką i podpisem burmistrza.
Kiedy osoba podająca się za urzędnika poinformuje, że chce skontrolować źródło ogrzewania, mieszkaniec gminy Jarocin ma prawo zadzwonić do urzędu pod numer 62 749 95 00 kontaktując się z Biurem Obsługi Miasta.
Władze gminy Jarocin na bieżąco publikują na stronie gminy Jarocin (jarocin.pl – tutaj przykład) harmonogram wizyt urzędników z podziałem na dni miesiąca oraz konkretne ulice. Ma to być kolejny element zabezpieczenia mieszkańców przed próbami oszustwa i stworzenia drogi weryfikacji osób podających się za urzędników.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz