DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

"Wojciechy" w rękach zasłużonych [PEŁNA LISTA]

“Wojciechy” to statuetki wręczane przez starostę powiatu ostrowskiego co dwa lata od 2012 roku. W kilku kategoriach nagradzani są mieszkańcy powiatu ostrowskiego, którzy region promują swoją działalnością nie tylko w bliskich nam stronach, ale dużo dalej poza powiatem czy nawet województwem. Statuetki wręcza się w pięciu kategoriach: gospodarka, rolnictwo, społeczeństwo, edukacja i nauka oraz kultura i sport. Przyznawane są także nagrody specjalne, które w tym roku odebrały dwie osoby. Gala ich wręczenia była połączona z uroczystą Sesją Rady Powiatu Ostrowskiego w auli I Liceum Ogólnokształcącego.

W kategorii GOSPODARKA „Wojciecha” odebrał Bogdan Lis, właściciel firmy „Tartak A. Lis i Synowie” z Rąbczyna w gminie Raszków. Przedsiębiorstwo swoje korzenie ma w 1972 roku, powstało jako rodzinny zakład rzemieślniczy. Bogdan Lis konsekwentnie przez dziesięciolecia budował firmę zajmującą się obróbką drewna, następnie produkcją ekologicznego surowca palnego na bazie drewna. Dziś rodzinną firmę przejmują synowie pana Bogdana, ale on sam, mimo sędziwego wieku blisko stu lat, wciąż aktywnie śledzi losy zakładu i anagażuje się w budowanie jego przyszłości.

Eugeniusz, Marcin oraz Krzysztof Lijewscy to laureaci „Wojciecha” w kategorii SPORT. Miłośnicy sportu bez zastanowienia te nazwiska łączą z piłką ręczną. Można bez wahania stwierdzić, że pasję do tej dyscypliny rodzina Lijewskich ma dosłownie we krwi. Ojciec Eugeniusz to uznany trener pokoleń w szczypiorniaku, Marcin oraz Krzysztof na swoim koncie mają niezliczone sukcesy, ale najistotniejszym jest, że obaj pierwsze kroki na sportowym parkiecie zaczynali w Ostrovii. Krzysztof od 2012 roku związany jest z klubem Vive Targi Kielce, a oglądać go mogliśmy nawet na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 2016 roku. Natomiast karierę Marcina możemy podglądać w Wybrzeżu Gdańsk, a w niedalekiej przyszłości w biało-czerwonych barwach podczas Mistrzostw Świata czy wcześniej w 2008 roku w czasie igrzysk w Pekinie.

W kategorii SPOŁECZEŃSTWO został nagrodzony Krystian Machnik. Ostrowianin zasłynął ze swojej nietypowej pasji podróżniczej. Za kierunek ekstremalnych wręcz wypraw obrał Czarnobyl, gdzie eksploruje strefę zamkniętą po wybuchu w 1986 roku. Na swoim koncie ma już sto wypraw. Od kilku lat współorganizuje akcje charytatywne dedykowane „samosiołom”, czyli ostatnim rdzennym mieszkańcom Czarnobyla, którzy borykają się z biedą oraz samotnością żyjąc w środowisku surowym, dzikim, opuszczonym. Krystian Machnik podczas wypraw i akcji pomocowych przygotowuje filmy dokumentalne.

Laureatem w kategorii NAUKA I EDUKACJA został dr hab. Łukasz Kaczmarek – pracownik naukowy Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W kręgu naukowych zainteresowań ostrowianina są m.in. faunistyka, ekologia, morfologia, zoogeografia czy zagadnienia związane z przetrwaniem organizmów w warunkach ekstremalnych oraz poszukiwanie życia poza ziemią. Jest autorem kilkunastu projektów badawczych oraz kilkudziesięciu publikacji naukowych prezentowanych nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Organizuje wyprawy naukowe, bardzo często egzotyczne, w celu prowadzenia badań nad różnymi organizmami żywymi.

Krzysztof Niklewicz odebrał „Wojciecha” w kategorii ROLNICTWO. Jest właścicielem gospodarstwa rolnego w Topoli Wielkiej w gminie Przygodzice. To cieszący się dobrymi wynikami hodowca bydła, zaangażowany także w życie lokalnej społeczności. Pełni funkcję prezesa Kółka Rolniczego w Topoli Wielkiej cieszącego się ponadstuletnią tradycją. Angażuje się także w działalność miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej.

W kategorii KULTURA statuetkę odebrał Maciej Balcar. To znany w Polsce wokalista, autor tekstów, muzyk oraz aktor filmowy i teatralny. Pierwsze muzyczne kroki stawiał jako uczeń Zespołu Szkół Muzycznych im. Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego w klasie fortepianu. W młodości grał z wieloma zespołami bluesowymi, a także z grupą punk rockową i thrashmetalową. Punktem zwrotnym w jego karierze był rok 2000, kiedy to dołączył do formacji Dżem jako wokalista. W 2019 roku ukazał się jego debiutancki album pt. „Struś”. Koncertuje w całej Polsce, a bilety na jego koncerty rozchodzą się jak „świeże bułeczki”.

Laureatami w KATEGORII SPECJALNEJ zostali:

      • Aleksandra Kierstein – to wieloletnia nauczycielka matematyki, członkini „Solidarności” w czasach PRL, a po 1989 roku jedna z twórczyń odrodzonego samorządu terytorialnego. Była zarówno radną miejską, jak i powiatową, a w czasach prezydentury Mirosława Kruszyńskiego pełniła funkcję jego zastępcy. Została pierwszą kobietą – członkinią zarządu Powiatu Ostrowskiego;
      • Mirosław Kruszyński – to polski samorządowiec, od 1990 roku prezydent Ostrowa Wielkopolskiego pełniący tę funkcję przez trzy kadencje. Jako prezydent miasta zreformował gospodarkę komunalną i finanse. Ostrów, jako pierwsze miasto w Polsce, wyemitował obligacje komunalne, siedem miejskich zakładów budżetowych zostało przekształconych w spółki prawa handlowego i połączonych w holding Holdikom S.A., uniezależniając się od funduszy miejskich. Po przegranych w mieście wyborach w 2002 roku, objął stanowisko wiceprezydenta Poznania ds. gospodarki komunalnej. Odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz  Krzyżem Wolności i Solidarności.

Napisz do autora

Komentarze (2)
  • O
    Ostrowiak

    wtorek, 7 września, 2021

    Kirsztajnowa i Kruszyński to jakaś pomyłka. Co oni nadzwyczajnego zrobili? Nie mogę się doszukać.

    Odpowiedz
  • M
    M.

    wtorek, 7 września, 2021

    A tak chciałabym się dowiedzieć co zostało po wyemitowanych przez Kruszewskiego obligacjach?

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz