DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Witold Banach z "Gloria Artis". "To wielki zaszczyt" [WIDEO]

Witold Banach, twórca i dyrektor Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, historyk, pisarz i wydawca został odznaczony medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i medalem „Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”.

Lata badań historycznych, analizy archiwalnych dokumentów, pisania, a także codzienna praca w Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego na stanowisku dyrektora i twórcy muzealnych przestrzeni zostały docenione. Witold Banach został odznaczony medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a także medalem „Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”. Pierwsze z tych odznaczeń przyznała Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanna Wróblewska, a wręczyła je senator Ewa Matecka przy okazji zamknięcia obchodów 200-lecia antonińskiego pałacu.

Medalami „Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego i Kultury Polskiej” otrzymali także inni mieszkańcy południowej części województwa: Dariusz Grodziński (wieloletni dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu), Robert Kaczmarek (Gminny Ośrodek Kultury w Przygodzicach), Adam Całka (nadleśniczy Nadleśnictwa Antonin).

W laudacji, która wygłosił na temat Witolda Banacha dr Tomasz Gruchot podkreślił: „Witold Banach to twórca wizerunku miasta, które czynni doskonałym kulturowym punktem obserwacyjnym. Zarówno czytelnicy książek Laureata, jak i ci, którzy śledzą jego wieloletnią działalność, mogą poczuć, że to właśnie przez Ostrów Wielkopolski przebiega swoista axis mundi, że toto znajdujemy się, jak pisał klasyk, w wirującego świata nieruchomym punkcie (…), gdzie przeszłość i przyszłość są połączone, a rzeczywistość prezentuje się najpełniej, najkunsztowniej i z niekwestionowaną wiarygodnością”.

Tak natomiast przyznanie medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” skomentował dla portalu wlkp24.info Witold Banach: – To jest oczywiście wielki zaszczyt i duże dowartościowanie tego, co przez całe dorosłe życie, a nawet wcześniej, robiłem, bo debiutowałem w czasach licealnych. Cieszę się, że moja działalność została u pani minister dostrzeżona. Z jednej strony jako twórca, z drugiej jako działacz kulturalny. A w tym jeszcze mieści się istotny zakres w Glorii Artis, czyli ochrona dziedzictwa kulturowego. Właściwie cała moja działalność wydawnicza, autorska, wystawy w muzeum, to wszystko dotyczy naszego dziedzictwa kulturalnego. Nie tylko ostrowskiego.

Witold Banach oprócz działalności związanej stricte z rozwojem i codzienną działalnością Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego jest też autorem uznanych książek w tym m.in.:

  • Powiat ostrowski w dawnej ikonografii ze zbiorów Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego
  • Kroniki literackie prowincji
  • Czartoryscy czyli wieczna pogoń
  • Radziwiłłowie. Burzliwe losy słynnego rodu

Uroczystość odbyła się w świętującym 200-lecie powstania Pałacu myśliwskim książąt Radziwiłłów w Antoninie. Jej zwieńczeniem było prawykonanie opery kameralnej Jerzego Fryderyka Wojciechowskiego „Antonin. Tętent”.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz