Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Wirus afrykańskiego pomoru świń ASF przenoszony jest przez dziki, ale w znacznej mierze przyczyniają się do tego ludzie. Zwierzęta często zjadają wyrzucaną w przydrożnych miejscach żywność, taką jak resztki kanapek na przykład z wędliną. Dla człowieka taka żywność nie jest szkodliwa, ale w organizmie dzików taki pokarm jest pożywką dla rozwoju wirusa.
– Apelujemy do wszystkich mieszkańców naszego województwa o świadomą profilaktykę. W Wielkopolsce produkcja trzody chlewnej jest wyjątkowo intensywna i pojawienie się ASF w chlewniach naszego regionu stanie się katastrofą ekonomiczną odczuwaną w całej Polsce – mówi prezes WIR Piotr Walkowski.
W Polsce wieprzowina jest jednym z najczęściej spożywanych typów mięs. Od kilku lat Polak zjada średnio około 38-42 kilogramów wieprzowiny na rok, czyli ponad 60% ogólnej ilości przyswajanego mięsa. W naszym kraju najchętniej wykorzystuje się schab, szynkę, łopatkę oraz boczek. Wspomniane części stanowią już ponad 50% całkowitej tuszy świni.
Rozprzestrzenienie się wirusa afrykańskiego pomoru świń w Wielkopolsce skutkowałoby kwarantanną w wielu chlewniach i zatrzymanie bądź ograniczenie produkcji trzody chlewnej. W efekcie oznaczałoby to mniej wieprzowiny na rynku i znaczny wzrost jej ceny.
Wielkopolska Izba Rolnicza opublikowała regulamin dla wszystkich rolników w województwie w celu ograniczenia rozwoju wirusa ASF w regionie. Oto on:
wtorek, 16 stycznia, 2018
Ceny wzrosną chyba w skupie czyli rolnik dostanie więncej ma się rozumieć
czwartek, 18 stycznia, 2018
Ceny wzrosną chyba dlatego, że w mięsie znajdzie się dodatkowy element wirus afrykańskiego pomoru świń. I to powinno być podstawa do niewpuszczania do Polski przybyszów z Afryki, a nie wzrostu cen.