DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Wieża ciśnień w rękach miasta. Kolejowy biurowiec też. Jakie plany ma miasto?

Ostrowska wieża ciśnień trafiła w ręce Ostrowa. To kolejny były budynek kolei, który trafił w ręce miasta. Jaki pomysł na ich zagospodarowanie mają władze Ostrowa?

W grudniu 2023 roku Miasto Ostrów Wielkopolski przejęło od Polskich Kolei Państwowych budynek biurowy. Nastąpiło to w ramach rozliczeń za zaległości w podatku od nieruchomości.

Teraz w ręce miasta trafiła wieża ciśnień sąsiadująca z dawnym biurowcem. – Przejęliśmy ją na mocy dobrodziejstwa jednej z ustaw, która pozwoliła nam na przejęcie tego majątku od PKP w formie bezpłatnej – wyjaśnia Mikołaj Kostka, wiceprezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Włodarz zapowiada, że na tym nie koniec transakcji. – Toczymy jeszcze rozmowy ze spółką PKP w sprawie przejęcia gruntu przy ul. Towarowej bezpośrednio przyległego do wieży ciśnień i dawnego biurowca spółki. Chcemy także przejąć budynek dawnej nastawni kolejowej – dodaje.

Zdaniem władz miasta przejęcie budynków pozwoli na zachowanie ich i odnowienie w przyszłości. W przeciwnym razie mogłyby popaść w ruinę, bo dla spółki kolejowej nie stanowiły one priorytetu. Pomysłem na wykorzystanie dawnego biurowca – na razie w formie koncepcji – jest przekształcenie go na mieszkania. Miasto chciałoby skorzystać z unijnych pieniędzy w celu przystosowania budynku.

Mniej sprecyzowane plany miasto ma na razie w kwestii wieży ciśnień i dawnej nastawni kolejowej. Niewykluczone, że w drugim z tych budynków powstanie w przyszłości izba pamięci ostrowskiego kolejnictwa. Władze miasta są już po rozmowach w tej sprawie z lokalnymi stowarzyszeniami kolejowymi.

Budynki lata świetności mają za sobą. Nadają się do generalnego remontu. Wieża ciśnień podlega też pod nadzór konserwatora zabytków. Budowla liczy sobie ponad 100 lat.

Więcej w materiale wideo.

0 Dołącz do dyskusji

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz