DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

W spektakularny sposób chcą uczcić 150. rocznicę urodzin druha komendanta

Władze Jarocina od pewnego czasu zwracają dużą uwagę na historię miasta i okolic, przypominając przy każdej nadarzającej się okazji o najważniejszych wydarzeniach i osobach, które kształtowały dzieje minionych epok. Jedną z takich osób jest druh komendant Zbigniew Ostroróg-Gorzeński, przywódca jarocińskich powstańców wielkopolskich, który urodził się w Lgowie w gminie Żerków bezpośrednio sąsiadującej z Jarocinem, a większość życia spędził w Tarcach w gminie Jarocin. Z okazji jego 150. urodzin w Jarocińskim Ośrodku Kultury odbędzie się przyjęcie.

Dzień później, a więc w 100. rocznicę zakończenia powstania także będzie się działo. Cykl uroczystości rozpocznie się jednak w czwartek 14 lutego. O godz. 18.00 w Pałacu Radolińskich odbędzie się odbędzie się spotkanie z dr. Markiem Rezlerem zatytułowane „Prawdy i mity Powstania Wielkopolskiego”. – Usłyszymy czy – zdaniem prelegenta – rzeczywiście rozpoczęło się ono w Jarocinie. Dowiemy się też w jakich okolicznościach major Stanisław Taczak z Mieszkowa został pierwszym dowódcą powstania i dlaczego przestał nim być w połowie stycznia 1919 roku – wyjaśnia Justyna Daniel-Korzyniewska, zastępca dyrektora Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin. Doktor Marek Rezler jest współautorem wydanej niedawno”Encyklopedii Powstania Wielkopolskiego 1918-1919″. Publikacja będzie do nabycia na miejscu.

Dzień później o 14.00 w kościele w Lgowie zostanie odprawiona msza św., po której delegacje w asyście wojska złożą wieńce na grobie hrabiego na pobliskim cmentarzu. Obchody będą kontynuowane o 17.00 na jarocińskim rynku. Przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych we Wrocławiu uczestnicy przemaszerują do parku im. majora (ul. Hallera), by odsłonić pomnik dowódcy. Odczytany zostanie także apel poległych, w którym zostaną przywołani wszyscy jarociniacy polegli w powstaniu wielkopolskim. U jego stóp została wmurowana urna z ziemią przywiezioną przez rowerzystów ze stowarzyszenia RoweLove Jarocin z miejsc, w których w walkach powstańczych uczestniczyli jarociniacy.

O 19.00 w JOK-u odbędzie się przyjęcie urodzinowe druha komendanta. Pojawi się na nim m.in. jubilat wraz z żoną Anielą oraz powstańcami. Nie zabraknie też poczęstunku w tym tortu i bigosu myśliwskiego.

Bilety do nabycia w cenie 20 zł dostępne są w JOK-u. Przy zakupie biletu także na koncert „Bodo… tanga”, można otrzymać zniżkę i zapłacić za pakiet 30 zł.

Chętni będą mogli także zrobić sobie na rynku zdjęcie z hrabią oraz powstańcami, stając się częścią zdjęcia wykonanego 11 listopada 1919 roku na jarocińskim rynku. – Na środku siedzi uśmiechnięty druh komendant z szablą i papierosem w ręku, a wokół niego powstańcy, którymi będą mogli być także przechodnie. Także na kilku przystankach autobusowych będą prezentowane duże, archiwalne zdjęcia w kolorze z druhem komendantem. Muzeum Regionalne w Jarocinie wznawia też wydanie książki „Od Jedności do niepodległości. Wspomnienia powstańców wielkopolskich z Ziemi Jarocińskiej” – wyjaśnia Sebastian Pluta, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jarocinie.

– – –

Nota biograficzna druha komendanta Zbigniewa Ostroróg-Gorzeńskiego zaczerpnięta ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Jarocinie:

W nocy z 8 na 9 listopada 1918 r. Polacy rozbroili Niemców w jarocińskich koszarach i rozpoczęła się tzw. jarocińska rewolucja. Przejęte zostały poczta, węzeł kolejowy i więzienie. Powstała pierwsza w Wielkopolsce Rada Żołnierska. Szybko powiększał się skład osobowy tworzonego w garnizonie polskiego oddziału. Potrzebny był dowódca. Rada Żołnierska w porozumienia z ks. Ignacym Niedźwiedzińskim i tajną organizacją „Jedność”  poprosiła o objęcie dowództwa wówczas 49-letniego Zbigniewa hr. Ostroróg-Gorzeńskiego – urodzonego 15 lutego 1869 r. w Lgowie właściciela majątku Tarce, zaangażowanego w działalność patriotyczną. Wspierał m.in. skauting, towarzystwo czytelni ludowych, „Sokoła”, współfinansował budowę otwartej w 1914 r. szkoły dla polskich dzieci w Tarcach. Był oficerem, odbył służbę w armii pruskiej w pułku ułanów w Miliczu, kończąc ją w stopniu podporucznika.

Hrabia Ostroróg-Gorzeński przyjął propozycję, jednak już podczas pierwszego spotkania z odziałem poprosił, żeby nie tytułować go „panem hrabią”, ale zwracać się do niego po prostu „druhu komendancie”. Jeszcze przed wybuchem powstania w tarzeckich lasach Gorzeńskiego ćwiczyli późniejsi powstańcy jarocińscy. Gorzeński finansował też  zaopatrzenie jarocińskich powstańczych kompanii, które później walczyły na wszystkich frontach powstania. Druh komendant osobiście wziął udział w zajęciu Krotoszyna, ale też w walkach m.in. pod Zbąszyniem. 10 stycznia otrzymał od głównodowodzącego powstaniem, wówczas mjr. Stanisława Taczaka, nominację na dowódcę VI Okręgu Wojskowego, obejmującego powiaty: jarociński, pleszewski, krotoszyński, koźmiński, rawicki, gostyński i średzki.

Przyjmuje się, że zwycięskie powstanie wielkopolskie zakończyło się 16 lutego 1919 r. podpisaniem rozejmu w Trewirze. W 1921 r. mjr Zbigniew hr. Ostroróg-Gorzeński został odznaczony Orderem Virtuti Militari. Rok później Rada Miejska w Jarocinie przyznała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Jarocina. W 1923 roku władze miasta kolejny raz uhonorowały druha komendanta, nadając jego imię zakładanemu pierwszemu publicznemu parkowi przy skrzyżowaniu ulic Śródmiejskiej i Hallera.

Zbigniew Ostroróg-Gorzeński  zmarł 12 czerwca 1926 r. Nad jego trumną, jako ostatniego z rodu w linii męskiej, złamano miecz, tarczę i pieczęć herbową. Grób druha komendanta Zbigniewa Ostroróg-Gorzeńskiego znajduje się na cmentarzu w Lgowie.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz