„Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej czytają dziś miłośnicy literatury w ramach akcji „Narodowe Czytanie”. To inicjatywa, którą w 2021 roku zainaugurował prezydent Bronisław Komorowski i ponad podziałami politycznymi trwająca do dziś. W Ostrowie Wielkopolskim czytano dziś dzieło Orzeszkowej w Amfiteatrze w Parku Miejskim z udziałem wyjątkowego gościa.
Tradycja Narodowego Czytania w całej południowej Wielkopolsce w różnych formach jest podtrzymywana głównie przez instytucje kultury czy szkoły. W Ostrowie Wielkopolskim promocję czytelnictwa w ramach prezydenckiej inicjatywy realizuje Biblioteka Publiczna im. S. Rowińskiego we współpracy z Ostrowskim Centrum Kultury. Do tej pory Forum Synagoga była miejscem, w którym co roku na początku września spotykano się i czytano wybrane dzieła polskiej literatury.
Ostrowskie Narodowe Czytanie to już tradycyjnie widowisko z odczytaniem dzieła z podziałem na role, w przygotowanej na tę okoliczność scenerii, a czasem – w zależności od lektury – towarzyszy mu także spektakl teatralny. Są też zaproszeni goście. W tym roku na Narodowym Czytaniu w Amfiteatrze, który po raz pierwszy stał się gospodarzem wydarzenia, pojawił się znany aktor filmowy i teatralny Robert Gonera. W Amfiteatrze można było sygnować swój własny egzemplarz „Nad Niemnem” tematyczną pieczątką, a także wybrać dla siebie książki, które na specjalnym kiermaszu miała dla czytelników ostrowska biblioteka.
„Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej to społeczno-obyczajowa powieść pozytywistyczna Elizy Orzeszkowej z 1888 roku. Trzytomowy utwór przedstawia panoramę polskiego społeczeństwa drugiej połowy XIX wieku, nawiązując również do czasów powstania styczniowego. Powieść publikowano po raz pierwszy w odcinkach na łamach „Tygodnika Ilustrowanego” od stycznia do grudnia 1887.
Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później przeczytano „Trylogię” Henryka Sienkiewicza. Rok 2015 to czytanie „Lalki” Bolesława Prusa. W 2016 – „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W 2018 r. para prezydencka zaprosiła do lektury „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, a w 2019 roku czytane były „Nowele polskie” – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Lekturą Narodowego Czytania 2020 wybrana została „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Podczas jubileuszowej, dziesiątej odsłony czytaliśmy „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. W 2022 r. odbyło się czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz