Władze Ostrowa Wielkopolskiego zapowiedziały „przeprowadzenie dezynfekcji termicznej”. Wyjaśniamy, co trzeba będzie zrobić.
Wracamy do tematu legionelli, której pierwsze przypadki wykryto na terenie południowej Wielkopolski, a dwie osoby, u których stwierdzono tę bakterię, zostały poddane leczeniu w ostrowskim szpitalu.
Władze miasta zdecydowały o profilaktycznym przeprowadzeniu „dezynfekcji termicznej”. Ma ona polegać na tym, że od piątku, 8 września (17:00) do soboty, 9 września (23:00) zostanie podniesiona temperatura wody w sieci ciepłowniczej OZC-u powyżej 70oC.
To jednak dopiero wstęp. Aby dezynfekcja została poprawnie przeprowadzona, potrzebna jest współpraca mieszkańców w konkretnych godzinach. Osoby podłączone do miejskiego „cieplika” muszą w tym czasie odkręcić krany, prysznice oraz deszczownice z ciepłą wodą i pozostawić je odkręcone przez co najmniej 2 minuty od chwili uzyskania maksymalnej temperatury wody.
„Podczas dezynfekcji należy zachować ostrożność i zminimalizować rozpryskiwanie wody oraz powstawanie aerozolu wodnego. Prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na dzieci, osoby starsze i schorowane, by uniknąć ryzyka poparzeń. Należy również zapewnić prawidłową wentylację pomieszczeń. Jeśli to możliwe: rozszczelnić lub uchylić okna pomieszczeń, wyjść z pomieszczeń oraz zamknąć drzwi” – czytamy w oficjalnym komunikacie władz miasta.
Jak podkreślają urzędnicy, domownicy, którzy będą w tym czasie odkręcać i zakręcać krany oraz natryski, powinni zabezpieczyć nos i usta maseczką ochronną.
Jak przeprowadzić dezynfekcję sieci wodociągowej w domku jednorodzinnym podłączonym do instalacji OZC-u? Na to pytanie odpowiedzi udziela sekretarz miasta Andrzej Baraniak: – Osoba taka musi samodzielnie podnieść parametr (temperaturę wody do 70ºC – przyp. red.) na czas przeprowadzania tej dezynfekcji, a później może wrócić do normalnego poziomu wody.
Jeszcze inaczej sytuacja będzie wyglądać w przypadku osób mieszkających w budynkach wielorodzinnych. – Tam administratorzy będą informowali, w jakich godzinach ta dezynfekcja będzie precyzyjnie dedykowana dla poszczególnych budynków. Chodzi o to, aby uniknąć sytuacji, w której woda w budynkach przez cały okres podawania wody o temperaturze 70ºC, nie krążyła w mieszkaniach – dodaje.
środa, 6 września, 2023
Ale, że co? Czy pomysłodawca przemyślał w pełni ten temat? 🙁
środa, 6 września, 2023
Kto poniesie koszty? Jakiś chory pomysł za pieniądze mieszkańców. Za chwilę będą znowu głupie tłumaczenia dlaczego stawki za wodę podnoszą!
piątek, 8 września, 2023
Cóż, uważają ludzi za idiotów. Ciekawe, czy jakieś personalne konsekwencje będą wyciągane za to marnotrastwo?
środa, 6 września, 2023
Mało to płacimy za ciepła wodę żeby jeszcze teraz przez dwie minuty lać bezproduktywnie wodę? A co dotychczas pomysłodawcy robili żeby było bezpiecznie?
środa, 6 września, 2023
2 osoby chore, a mieszkańcy zapłacą za nikomu niepotrzebną dezynfekcję. Czy leci z nami pilot?
środa, 6 września, 2023
Chore, kiedy beznadziejnie durna „władza ” tego babska się zakończy?
czwartek, 7 września, 2023
A co jeżeli nie ma kogoś w tym czasie w Ostrowie? Jechać setki kilometrów żeby poodkręcać krany?
czwartek, 7 września, 2023
Jak sobie samemu wody kranowej nie oczyścisz, to się czystej, zdrowej i bez chemii czy bakterii nigdy nie napijesz. Szukajcie strony na fejsie Przefiltruj Sobie Wodę i tam koleś ma wybór i urządzenia spoko. Teraz śpię spokojnie i woda super.
piątek, 8 września, 2023
Właśnie to zrobiłem. Jestem rozczarowany.
Czy idiota, który to wymyślił poniesie jakieś konsekwencje, bo temperatura „gorącej” wody niczym się nie różniła od tej standardowo wieczorem na początku weekendu i w weekend, gdy przemysł stoi?
piątek, 8 września, 2023
„puścić wodę na minimum 2 minuty od uzyskania maksymalnej temperatury” – mając na względzie możliwość poparzenia się, proszę mnie oświecić jak mam sprawdzić czy woda uzyskała optymalną temperaturę? …
Dodatkowo na 4 piętrze w trakcie czasu zalecanej akcji dla mojego osiedla, ciśnienie wody jest zerowe więc sobie mogę dezynfekować…