DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

W niedzielę w Trójce słuchowisko o pobycie Adama Mickiewicza w Śmiełowie [WIDEO]

Niedzielny późny wieczór będzie prawdziwą gratką dla miłośników polskiego romantyzmu z Adamem Mickiewiczem w roli głównej. W Programie Trzecim Polskiego Radia będzie można wysłuchać o 22.00 pierwszej części słuchowiska zatytułowanego „Adam Mickiewicz w pałacu w Śmiełowie” w reżyserii Tomasza Mana.

Śmiełów to niewielka miejscowość w powiecie jarocińskim (gmina Żerków), która może pochwalić się bogatą historią. Na przestrzeni lat gościli tam znamienici Polacy z wieszczem na czele.Oprócz niego gościli tam również Henryk Sienkiewicz, Ignacy Paderewski, Józef Haller, Ludomir Różycki, Wojciech Kossak czy Edmund Dalbor. Historyczne ślady wskazują, że właśnie w tamtejszym pałacu Adam Mickiewicz napisał kilka fragmentów „Pana Tadeusza” w tym słynne wersy dotyczące parzenia kawy:

Takiej kawy, jak w Polszcze, nie ma w żadnym kraju:
W Polszcze, w domu porządnym, z dawnego zwyczaju,
Jest do robienia kawy osobna niewiasta,
Nazywa się kawiarka; ta sprowadza z miasta,
Lub z wicin bierze ziarna w najlepszym gatunku
I zna tajne sposoby gotowania trunku,
Który ma czarność węgla, przejrzystość bursztynu,
Zapach moki i gęstość miodowego płynu.

Ta położona w malowniczej Szwajcarii Żerkowskiej wioska była w 1831 roku (wówczas gościł tam Mickiewicz) ważnym punktem przerzutowym dla Polaków chcących walczyć w powstaniu listopadowym. Do walki o wyzwolenie ojczyzny garnął się również ten wybitny poeta, ale ostatecznie nie dołączył do powstańców.

To właśnie jego burzliwe losy podczas pobytu w Śmiełowie zostaną opowiedziane w słuchowisku. „Adam Mickiewicz przebywał w tej miejscowości pod przybranym nazwiskiem Adama Műhla i próbował przedostać się do powstania listopadowego. Tam też dotarła do poety wiadomość o upadku obrony Warszawy. Wśród postaci, z którymi poeta spotykał się w Śmiełowie, była Konstancja Łubieńska, z którą połączył Mickiewicza najpierw romans, a potem przyjaźń trwająca do końca jego życia” – czytamy w opisie spektaklu na stronach radiowej „Trójki”.

Obsada słuchowiska składa się ze znanych polskich aktorów, dla których – jak sami opowiadają – wzięcie udziału w tym przedsięwzięciu było ogromnym wyzwaniem. Wśród aktorów, którzy zaangażowali się w ten projekt są: Jędrzej Hycnar, Karolina Gorczyca, Andrzej Mastalerz, Marcin Przybylski, Katarzyna Strączek, Adam Cywka, Krzysztof Stelmaszyk oraz Mateusz Kmiecik.

Realizacja słuchowiska była możliwa dzięki współpracy Instytutu Książki oraz dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Aktorka Karolina Gorczyca opowiada o udziale w słuchowisku „Adam Mickiewicz w pałacu w Śmiełowie”

Pałac w Śmiełowie jest siedzibą Muzeum im. Adama Mickiewicza, które jest częścią Muzeum Narodowego w Poznaniu. W parku tuż obok tej zabytkowej budowli znajduje się natomiast „ogródek Zosi”, a więc ogród warzywny stworzony według opisu zawartego w „Panu Tadeuszu”.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz