W Krotoszynie testują na koronawirusa bez wychodzenia z samochodu [ZDJĘCIA+WIDEO]

0
Ruszyło Centrum Testowe COVID-19 drive thru, a więc miejsce, w którym bez wychodzenia z samochodu będzie można przebadać się na obecność koronawirusa. Powstało ono w Krotoszynie i jest pierwszym tego typu punktem w Wielkopolsce zorganizowanym przez wojewodę wielkopolskiego i 12. Wielkopolską Brygadę Obrony Terytorialnej. Jak się okazuje, wkrótce w naszym regionie powstanie kolejny. Pierwszego dnia ma zostać przeprowadzonych ok. 100 testów.

Centrum Testowe COVID-19 typu „drive thru” w Krotoszynie właśnie ruszyło. Oficjalnie otwarto je w poniedziałek. To drugie po Poznaniu tego typu rozwiązanie w Wielkopolsce. Dlaczego powstało właśnie tutaj skoro do tej pory podobne miejsca pobrań wymazów otwierano w największych miastach na terenie kraju? Powiat krotoszyński w ostatnich tygodniach miał największe problemy z poradzeniem sobie z pandemią koronawirusa w Wielkopolsce. Interweniował tam wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk, który zarządał, by burmistrz i starosta dwa razy dziennie składali mu raporty z podjętych i zrealizowanych działań dotyczących walki z rozprzestrzenianiem się patogenu.

CZYTAJ: Był właścicielem Dobrzycy. Współtworzył Konstytucję 3 Maja

Południowa Wielkopolska jest na oku wojewódzkich władz i właśnie tutaj powstało tego typu centrum, które ruszyło 4 maja, a oficjalnie otworzył je wojewoda Łukasz Mikołajczyk. W powiecie krotoszyńskim potwierdzono do tej pory ponad 260 przypadków zakażenia. Pierwszego dnia ma zostać wykonanych nawet ponad 100 testów. Nie każdy jednak będzie mógł skorzystać z centrum zlokalizowanego na terenie krotoszyńskiego targowiska. Decyzję o tym, kto będzie mógł w ten sposób wykonać darmowy test, podejmie Wojewódzka Inspekcja Sanitarna przy współpracy ze stacją powiatową. Kierowane do Centrum będą osoby z podejrzeniem choroby COVID-19 i które zarejestrowały się telefonicznie pod numerem (61) 656 80 75.

Powstałe w Krotoszynie Centrum Testowe składa się z kontenerów oraz namiotów, które tworzą kolejne strefy. Za budowę odpowiedzialna była 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej, a za wykonywanie badań będzie odpowiadał sanepid. Targowisko podzielono na pięć stref, wśród których znajdują się: strefa ewidencji, pobierania materiału do badań, a także odpoczynku.

W tej chwili to pierwszy tego typu punkt w południowej Wielkopolsce, ale za tydzień kolejny ma powstać w Kaliszu. Powiat kaliski jest rekordzistą pod względem liczby potwierdzonych zakażeń koronawirusa oraz liczby zgonów w regionie. Do tej pory zdiagnozowano ich ponad 440. Na COVID-19 zmarło 30 osób.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick