DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

W Kaliszu zrobią... odwiert geotermalny. Pod miastem są wody termalne?

W Kaliszu zostanie wykonany odwiert geotermalny, który pozwoli sprawdzić, czy pod miastem znajdują się wody termalne.

Fot. kalisz.pl

Umowa na wykonanie odwiertu została podpisana w obecności Pauliny Hennig-Kloski ministry klimatu i środowiska. Odwiert ma potwierdzić obecność wód termalnych pod miastem, a ich eksploatacja miałaby pozwolić na tanie i przyjazne środowisku ogrzewanie budynków w Kaliszu. – Energia geotermalna to przede wszystkim tania energia, tanie ogrzewanie domów kaliszan. Dotyczy to zarówno budynków istniejących, jak i tych, które dopiero powstaną. Eksploatacja złóż pozwoli więc na rozwój mieszkalnictwa. Ale nie tylko. Geotermia Kaliska będzie ogromnym impulsem napędzającym gospodarkę naszego miasta – powiedział prezydent Krystian Kinastowski.

Głównym celem projektu jest odwiercenie pionowego otworu badawczego o nazwie Kalisz GT-1, który pozwoli na rozpoznanie możliwości eksploatacji wód geotermalnych z warstw jury dolnej i triasu górnego na terenie Kalisza. Odwiert będzie realizowany na terenie pomiędzy ulicą Sportową, Wałem Jagiellońskim i rzeką Swędrnią. W ramach prac geologicznych zaplanowano odwiercenie otworu o głębokości 1700 metrów oraz przeprowadzenie szeregu badań hydrogeologicznych, geofizycznych i laboratoryjnych.

Jeśli badania potwierdzą obecność wód termalnych o parametrach odpowiednich do ciepłownictwa, których występowanie pod Kaliszem sugerują eksperci, samorząd będzie mógł rozwijać energetykę termalną. W pierwszej kolejności ciepło z wody termalnej miałoby zasilić pobliskie obiekty, takie jak Aquapark Kalisz oraz Ośrodek Sportu, Rehabilitacji i Rekreacji. Kolejnym etapem byłoby dostarczanie ciepła do innych budynków miejskich oraz mieszkalnych. – Realizacja projektu przyniesie liczne korzyści ekologiczne, w tym zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych oraz ograniczenie emisji szkodliwych pyłów i gazów do atmosfery. Dzięki temu jakość powietrza w Kaliszu ulegnie znaczącej poprawie – informują przedstawiciele miasta.

Planowany termin rozpoczęcia prac to I kwartał 2025 roku, natomiast zakończenie prac geologicznych przewidziano na 31 lipca 2026 roku. Kompleksowa dokumentacja hydrogeologiczna ma być gotowa na koniec 2026 roku. Całkowity koszt wszystkich prac to ponad 22 miliony złotych. 14,5 miliona to dotacja, a wkład własny miasta wyniósł niespełna 8 milionów złotych.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz