DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

"W Jarocinie pięknie pachnie". Smród w mieście utrudnia życie mieszkańcom

W mediach społecznościowych mieszkańcy Jarocina alarmują o smrodzie, który jest odczuwalny na terenie miasta.

Na fanpage’u stowarzyszenia Kochamy Jarocin pojawił się wpis: „Od 30 minut w Jarocinie pięknie pachnie. Gdzie czujecie?”. Pod postem pojawiła się lawina komentarzy, w której mieszkańcy wpisywali kolejne lokalizacje, gdzie czuć smród:

  • Glinki wczoraj wieczorem nie dało się spać przy otwartym oknie
  • Jarmarczna również, a jakże! Taki „obornikowy” zapach z dodatkiem chemii…
  • Na Wojska Polskiego już wieczorem fetor niemiłosierny
  • Paderewskiego trzeba było okna zamykać po północy
  • Oczywiście taki smród że okna nie można otworzyć. Osiedle Konstytucji 3 Maja

Do sytuacji odniosła się także Urszula Wyremblewska-Korzyniewska, burmistrz Jarocina. – Staram się ustalić, co jest źródłem smrodu. Jeśli okaże się, że powodem są prace wykonywane w którejś ze spółek komunalnych, to jutro o tym poinformuję.

Włodarz miasta poinformowała, że rozpoczęto prace z Katedrą Inżynierii Procesowej i Technologii Chemicznej Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej, która zajmuje się projektowaniem, budowaniem oraz oceną praktycznego wykorzystania elektronicznych nosów. – Urządzenia te są wykorzystywane m. in. do wykrywaniu źródeł uciążliwych zapachów. Zapewniam, że zależy mi na transparentności funkcjonowania spółek, których właścicielem lub współwłaścicielem jest gmina Jarocin i podjęłam działania, aby ograniczyć i eliminować uciążliwości zapachowe powstające w związku z prowadzonymi procesami przetwarzania odpadów – pisze we wpisie w mediach społecznościowych. Nie wiadomo do końca, skąd dany smród pochodzi.

Mieszkańcy Jarocina mogą tego typu uciążliwości zgłaszać za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Kosztowała ona 20 tysięcy złotych, a w 2023 i 2024 roku mieszkańcy wysłali łącznie 13 zgłoszeń. (6 w 2023 i 7 w 2024 roku). Aplikacja nie cieszy się dużą popularnością. – Specyfikacja funkcjonalna aplikacji polega na zgłoszeniu nieporządku/uszkodzeń poprzez wybór typu i dodanie zdjęcia stanu lub przedmiotu (obowiązkowo jedno zdjęcie, maksymalnie cztery) lub zgłoszenie nieprzyjemnego zapachu, wybór skali uciążliwości (1-5). Wysłane zgłoszenia są przekazywane do pracownika urzędu miejskiego, który informację przekazuje do odpowiedniej jednostki organizacyjnej urzędu – informuje włodarz Jarocina.

CZYTAJ: Kosztowała 20 tys. zł. Do zgłaszania problemów użyto jej 13 razy. Co dalej?

Napisz do autora

Komentarze (2)
  • P
    Pozdrawiam

    poniedziałek, 29 lipca, 2024

    Ten smród idzie z farmio kanalizacją

    Odpowiedz
  • N
    Nic(k)t

    niedziela, 11 sierpnia, 2024

    Za to w naszym Ostrowie pachnie fiołkami

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz