Nowy budynek Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Ostrowie Wielkopolskim oficjalnie otwarty.
Brak wystarczającej liczby pomieszczeń do prowadzenia specjalistycznych zajęć, brak najnowocześniejszego sprzętu dydaktycznego, toalety, które odbiegały standardem od współczesności i wiele innych pomniejszych problemów. Tak wyglądała codzienność pracowników i podopiecznych ostrowskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
Ten rozdział wreszcie można zamknąć i rozpocząć zupełnie nowy, w którym jeszcze więcej dzieci i młodzieży będzie mogło otrzymać profesjonalną pomoc. – Będziemy mogli skrócić termin oczekiwania na badanie i objąć większą liczbę dzieci różnego rodzaju terapią – mówi Violetta Miszkin, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Ostrowie Wielkopolskim.
I właśnie zwiększenie możliwości świadczenia pomocy w różnym zakresie było kluczowym aspektem, wokół którego czyniono starania o wybudowanie nowej siedziby poradni. Powstała ona pod auspicjami Starostwa Powiatowego. – Do niedawna korzystaliśmy z nie naszego budynku. Warunki odbiegały od tych, które powinny mieć miejsce w XXI wieku. To jest budynek [nowy], który jest doskonale wyposażony. Wyposażenie jest bardzo nowoczesne. Ja wiem, że mury nie leczą. Mury nie diagnozują, ale jestem głęboko przekonany, że i rada pedagogiczna, i wszyscy tu zatrudnieni staną na wysokości zadania. I t faktycznie będzie miejsce, w którym dziecko będące psychicznie rozsypane, przychodzi do tego budynku i otrzymuje wsparcie – podkreśla Paweł Rajski, starosta ostrowski.
W ostatnich latach coraz częściej mówi się o problemach psychicznych dzieci i młodzieży. Pędzący świat, który rozwija się w bardzo szybkim tempie niesie ze sobą wiele zagrożeń. Nie wszyscy mają odpowiednie wsparcie i nie każdy potrafi sobie z tymi zagrożeniami czy problemami poradzić. Każdy ma też inną wrażliwość oraz inaczej zbudowaną psychikę. Dlatego – zdaniem specjalistów – tak ważne jest wsparcie i odpowiednie poprowadzenie młodego człowieka, aby potrafił sobie radzić w codziennym życiu. – Rosnące potrzeby i zadania związane z opieką psychologiczno-pedagogiczną spowodowały, że stanęliśmy przed potrzebą przeprowadzki. Przez ostatnie lata obserwujemy u dzieci i młodzieży coraz więcej różnego rodzaju deficytów, problemów, lęków i zaburzeń, z którymi nie potrafią sobie poradzić nawet przy wsparciu rodziców. Teraz wszystko to odbywać się będzie w nowoczesnym i przyjaznym dla podopiecznych miejscu, którego zadaniem jest oddziaływać terapeutycznie już swoim wyglądem oraz otoczeniem – dodała Violetta Miszkin.
Inwestycja pochłonęła 8,5 mln zł. Większość zdołano pozyskać z Polskiego Ładu (5,5 mln zł). Pozostałą kwotę dołożyło starostwo z budżetu samorządu. Zostały one pozyskane ze sprzedaży grunót inwestycyjnych należących do powiatu ostrowskiego.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz