DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Ustawa o OSP przyjęta przez Sejm. Na co będą mogli liczyć druhowie ratownicy?

Żaden z posłów się nie wyłamał podczas głosowania nad projektem ustawy o Ochotniczych Strażach Pożarnych. Wszyscy poparli zapisy dokumentu, a przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej z komendantem głównym nadbryg. Andrzejem Bartkowiakiem nie posiadali się z radości (na zdjęciu).

CZYTAJ TEŻ: Policjanci z Pleszewa brali łapówki? Wszczęto postępowanie dyscypilnarne

Ustawa zawiera zapisy, które w założeniu mają poprawić sytuację druhów z OSP oraz wzmocnić ich rolę oraz uhonorować wieloletnią służbę. Mowa m.in. o wprowadzeniu świadczenia ratowniczego dla strażaków ratowników, którzy przepracowali co najmniej 25 lat (mężczyźni) i 20 lat (kobiety). Ma zostać także wzmocniona ochrona prawna druhów. „Ustawa o OSP to pierwszy w historii akt prawny regulujący kompleksowo organizację i funkcjonowanie tych jednostek” – przekonują twórcy przepisów.

Zapisu stawy zakładają, że świadczenie ratownicze dla strażaków ratowników OSP, którzy przez co najmniej 25 lat (mężczyźni) i 20 lat (kobiety) brali czynny udział w działaniach lub akcjach ratowniczych, ale oprócz tego pozwalają na przyznanie strażakom ochotnikom legitymacji.

CZYTAJ TEŻ: Kolejki pod szpitalem. Ludzie są wściekli. „To jest masakra”. Czy trzeba stać, czy można przyjechać samochodem?

Wzmocniona ma zostać także ochrona prawna druhów, a ci szczególnie zasłużeni i wyróżniający się druhowie będą mogli zostać odznaczeni Krzyżem św. Floriana nadawanym przez Prezydenta RP. To jednak nie wszystko. Przyjęto przepis pozwalający na przyznanie kolejnego odznaczenia, tym razem nadawanego przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Mowa o Odznace Św. Floriana „Za Zasługi dla Społeczności Lokalnej”.

Ustawa zawiera też regulacje dotyczące odszkodowań dla strażaków ratowników z Ochotniczych Straży Pożarnych oraz ich rodzin. W tym przypadku mowa o poniesieniu uszczerbku na zdrowiu bądź śmierci druha albo poniesienia szkody w mieniu w związku z udziałem w akcjach, do których są wzywani członkowie OSP.

Napisz do autora

Komentarze (2)
  • S
    Seba

    piątek, 3 grudnia, 2021

    Brawo Wy!!! Oby tak dalej. Bo nie wiele mniej robicie w akcji niż PSP.

    Odpowiedz
  • J
    Józef

    sobota, 4 grudnia, 2021

    wreszcie po pogrzebach ,dożynkach i odpustach będa mogli wiecej chodzić

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz