DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Upał nawet do 35 stopni. Po południu możliwe burze [ALERT IMGW]

Uwaga! Dziś prognozowany jest upał nawet do 35 stopni Celsjusza. W godzinach popołudniowych przez region mogą przejść burze.

Środa będzie bardzo upalna. Synoptycy informują, że po godzinie 12.00 temperatura w regionie ma wzrosnąć nawet do 35 stopni! Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem oraz przed burzami z gradem. Pomarańczowy alert dotyczący wyładowań atmosferycznych obowiązuje na terenie całej południowej Wielkopolski, czyli w powiatach: kaliskim, ostrowskim, ostrzeszowskim, kępińskim, krotoszyńskim, pleszewskim oraz jarocińskim od godziny 16.00 do 2.00 w nocy w czwartek: „Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 35 mm do 55 mm, oraz porywy wiatru do 100 km/h. Lokalnie grad” – czytamy w komunikacie.

Tak wysokie temperatury mogą być niebezpieczne dla osób starszych, dzieci oraz osób z chorobami krążenia. Zadbajmy o siebie i innych! Warto stosować lekkie nakrycie głowy szczególnie u tych najmłodszych. Nie należy przesadzać z opalaniem i stosować kremy z filtrem, które uchronią naszą skórę przed poparzeniami. Należy się też odpowiednio nawadniać i pamiętać, że upał i gorąco są czynnikami, które nie sprzyjają kierowcom i wymagają większej koncentracji i uwagi od użytkowników drogi.

Uwaga kierowcy! Nie zostawiajmy zwierząt oraz dzieci w samochodach nawet na chwilę. – Nawet jeśli wydaje się nam, że pojazd nie jest nagrzany, to już w kilka minut temperatura wewnątrz może wzrosnąć nawet do 70 stopni. Przez brak rozwagi może dojść do narażenia życia – apelują służby mundurowe.

Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu. Jego objawy to m.in:

  • zmęczenie,
  • silne bóle i zawroty głowy,
  • nudności,
  • gorączka,
  • szum w uszach,
  • drgawki,
  • wzrost temperatury ciała zagrażający życiu,
  • większa częstotliwość bicia serca i oddechu.
Fot. IMGW

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz