DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Ubierz się na niebiesko w geście solidarności. Dziś Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie

Autyzm nie jest chorobą, a zaburzeniem związanym z nieprawidłową pracą mózgu. Osoby nim dotknięte nie lubią hałasu, otwartych przestrzeni i zmian w życiu. Inaczej odbierają świat i rozumieją relacje społeczne.

Z danych Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Ostrowie Wielkopolskim wynika, że autyzm coraz częściej diagnozuje się u małych dzieci. Zaburzenie to ma wiele objawów. – Symptomem niepokojącym może być nierozwinięcie u pociechy do drugiego roku życia mowy albo też jeżeli dziecko nie potrafi nawiązywać relacji z rówieśnikami w przedszkolu. Kolejną sprawą jest sposób zabawy. Brak odgrywania ról, używanie tych samych zabawek. Niepokojący może być też brak snu i apetytu – tłumaczy Violetta Miszkin, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Ostrowie Wielkopolskim.

W szkołach publicznych jest coraz więcej uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na autyzm. Tylko w Szkole Podstawowej nr 9 w Ostrowie Wielkopolskim uczy się dziesięcioro uczniów, u których zdiagnozowano to zaburzanie. Osoby te mają normalne zajęcia z rówieśnikami, ale odbywają się one wraz z nauczycielami wspomagającymi proces kształcenia. – Mam pod opieką jedno dziecko, które ma problemy z pisaniem, więc w trakcie lekcji pilnuję, żeby notatki były prawidłowo zrobione. Pomagam również w opanowaniu wiedzy bądź w manualnych pracach podczas zajęć plastycznych – mówi Maria Kasprzak-Raszewska, nauczyciel wspomagający proces kształcenia w Szkole Podstawowej nr 9 w Ostrowie Wielkopolskim.

Dzień przed Światowym Dniem Wiedzy o Autyzmie, obchodzonym 2 kwietnia, w ostrowskiej „dziewiątce” odbył się Ostrowski Dzień Świadomości Autyzmu. Inicjatorami wydarzenia byli nauczyciele wspomagający proces kształcenia pracujący w tej szkole. – Świadomość społeczna na temat tego zaburzenia jest bardzo mała. Organizując takie wydarzenia chcemy propagować edukację dotyczącą autyzmu i solidaryzować się z rodzinami, w których on występuje – podkreśla koordynator wydarzenia Marlena Pawlak, nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 9 w Ostrowie Wielkopolskim.

Symbolem autyzmu jest kolor niebieski. By solidaryzować się z osobami z tym zaburzeniem, często inicjowane są w kwietniu akcje ubierania się na niebiesko bądź zapalania niebieskich świateł.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz