DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Tysiące ludzi w ZUS-ie w kilka dni. Po co?

Tylko w pierwszy tydzień roku ostrowski oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wraz z jednostkami terenowymi odwiedziło ponad 14 tysięcy osób. Co przyciąga ludzi do ZUS-u?

Powodem wzmożonego ruchu w oddziałach ZUS-u w całej Polsce jest program „Renta wdowia”. Program, który zainicjował klub Lewicy w Sejmie cieszy się dziś dużym uznaniem Polaków, którzy mogą liczyć na świadczenie po zmarłym współmałżonku. Oczywiście są określone zasady oraz kryteria stanowiące dla kogo oraz w jakiej wysokości przysługuje świadczenie.

Wzmożony ruch

W Ostrowie Wielkopolskim oraz jedenastu oddziałach terenowych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych panuje także wzmożony ruch w placówkach. – Szacowane jest, że odwiedzi nas w oddziale w Ostrowie Wielkopolskim oraz podległych jednostkach terenowych około 32 tysięcy ewentualnych uprawnionych do renty wdowiej – mówi dyrektor ZUS w Ostrowie Wlkp., Andrzej Światły. Tylko w pierwszym tygodniu stycznia ponad 14 tysięcy osób przyszło albo złożyć wniosek, albo dopytać o szczegóły, albo umówić się na wizytę z doradcą emerytalnym.

Placówka jest przygotowana na taki ruch, a do tzw. „okienek” zostali oddelegowani dodatkowi urzędnicy. Obsługa programu odbywa się w Sali B budynku ZUS-u w Ostrowie. Warto jednak wiedzieć, że wnioski można włożyć też elektronicznie.

Urzędnicy przypominają, że wcale nie trzeba się spieszyć. – Trzeba wypełnić tylko jeden wniosek o symbolu ERWD. Wniosek jest bardzo prosty, bo są tam do zaznaczenia odpowiedzi na pytania o spełnienia pięciu ustawowo określonych kryteriów, natomiast wszystkie inne dane pozyskujemy z naszych systemów. Wnioski można składać jeszcze przez najbliższe pół roku, właściwie cały czas. Ich weryfikacja oraz start okresu rozliczeniowego nastąpią dopiero w lipcu, więc pośpiech nie jest potrzebny – mówi zastępca dyrektora ostrowskiego oddziału ZUS, Katarzyna Miszczak.

Dla kogo jest renta wdowia i jakie trzeba spełnić kryteria?

Renta wdowia to możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej z innym świadczeniem, np. emeryturą. Aby uzyskać świadczenie wymagane są:

  • wiek co najmniej 60 lat (dla kobiet) i 65 lat (dla mężczyzn),
  • do dnia śmierci małżonka (lub małżonki) pozostanie z nim (lub z nią) we wspólności małżeńskiej,
  • nabycie prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż w dniu, w którym wnioskodawca ukończył 55 lat, jeśli jest kobietą lub 60 lat w przypadku mężczyzn,
  • pozostawanie poza związkiem małżeńskim (prawo do wypłaty świadczeń łącznie z rentą rodzinną ustaje, jeśli zostanie zawarty nowy związek małżeński).

Ile może wynieść renta wdowia?

Jeśli wdowa lub wdowiec ma prawo do renty rodzinnej oraz własnego świadczenia, np. emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, to może wybrać do wypłaty: 100% renty rodzinnej i 15% własnego świadczenia albo 100% własnego świadczenia i 15% renty rodzinnej.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz