DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Trwa konserwacja najstarszego wiatraka turbinowego w regionie [WIDEO]

Najstarszy wiatrak turbinowy w południowej Wielkopolsce przechodzi remont. Rozpoczęły się prace naprawcze związane z konserwacją łopat. To elementy najbardziej eksploatowane przez naturę w przypadku tego typu urządzenia. – Wieża jest nieruchoma i raczej nic się z nią nie dzieje. Ale łopaty cały czas się kręcą, wiatr operuje po nich i z czasem wywiewa materiał, z którego są zbudowane – wyjaśnia Kamil Lorenc z firmy serwisującej wiatraki.

Oprócz tego dochodzi regularna wymiana oleju czy przekładni. Przypomina to trochę serwis niczym w samochodzie. Przechodzący mały remont wiatrak liczy sobie już 17 lat i – jak się okazuje – jest w bardzo dobrym stanie. Znacznie lepszym, niż niektóre zdecydowanie krócej funkcjonujące. – Śmigła po tylu latach trzeba obejrzeć. Już taką wstępną weryfikację panowie zrobili. Opuścili się na linach, porobili zdjęcia z bliska i zauważyli mikropęknięcia – mówi Wiesław Okrój, właściciel wiatraka.

Naprawa mikropęknięć ma pozwolić na dalsze bezawaryjne funkcjonowanie urządzenia przez kolejne 10, a może nawet 15 lat. Serwisem zajmują się wyspecjalizowani pracownicy firm, którzy mają zezwolenia dotyczące pracy na wysokości. To zupełnie inna praca, niż ta wykonywana na ziemi. – Kilka razy dziennie trzeba sprawdzać prognozę pogody. Także dzień przed i w trakcie pracy, bo – wiadomo – warunki mogą się zmienić. Może nagle zacząć wiać i musimy o tym wiedzieć – dodaje Paweł Kopacki z firmy serwisującej wiatraki. To niezwykle ważne informacje, które mają wpływ na bezpieczeństwo pracowników wykonujących zadania konserwacyjne na wysokości. – Wiatr przeszkadza najbardziej. Możemy pracować właściwie do momentu, kiedy jego prędkość nie przekracza 10 m/s. Powyżej tej granicy zaczyna nami trochę miotać na tych łopatach – zaznacza.

Więcej o konserwacji wiatraka, który znajduje się na obrzeżach Ostrowa Wielkopolskiego dowiesz się z materiału wideo.

WIĘCEJ CIEKAWOSTEK ZNAJDZIESZ POD TYM LINKIEM

Napisz do autora

Komentarze (4)
  • MR
    Marek Radziszewski

    piątek, 17 marca, 2023

    Pełen podziw dla Pana Wiesława bo wiatraki w naszym kraju mają od zawsze pod górę, a to one ratują nam ceny energii. Bez wiatraków mielibyśmy jeszcze gorzej niż mamy.
    Jak kogoś interesuje temat to polecam przejrzeć sobie raporty na pse.pl

    Odpowiedz
  • W
    Wentylator

    poniedziałek, 20 marca, 2023

    Przecież technologia się zmieniła, nowe wiatraki są z pewnością lżejsze i bardziej wydajne. Zamiast ładować pieniądze w staruszka – niczym kiedyś był dąb Bartek był najstarszym drzewem w Polsce i tylko ciekawostką, tytaj lepiej go rozmontować i postawić nowocześniejszy.

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz