W ostrowskim szpitalu odsłonięto tablicę upamiętniającą Jerzego Bruskiego, inicjatora budowy oraz dyrektora placówki.
W uroczystości uczestniczyły dzieci Jerzego Bruskiego – prof. dr hab. Małgorzata Ewa Bruska oraz Zbigniew Bruski. – Jestem bardzo poruszona i w imieniu rodziny chciałam serdecznie podziękować inicjatorom – mówiła córka podczas odsłonięcia tablicy.
W rozmowie z redakcją portalu Małgorzata Ewa Bruska mówiła, że dla jej ojca szpital był jedną z najważniejszych rzeczy w życiu. – Ojciec był bardzo zaangażowany w budowę tego szpitala od samego początku. Zawsze podkreślał, że stara się o najnowocześniejszy sprzęt, o dobrą kadrę i żył szpitalem. Jestem bardzo wdzięczna, że tak długo przetrwała pamięć o ojcu i mam nadzieję, że ta tablica sprawi, że ten czas się jeszcze wydłuży.
Inicjatorem powstania tablicy i zarazem jej fundatorem jest Delegatura Wielkopolskiej Izby Lekarskiej w Ostrowie Wielkopolskim. – Razem z dr n. med. Michałem Pabiszczakiem, dr Andrzejem Krzakiem i dr n. med. Wojciechem Malkowskim spotkaliśmy się u dyrekcji i postanowiliśmy, że uczcimy pamięć inicjatora i człowieka, który rozpoczął budowę tego szpitala – mówił lek. den. Wiesław Wawrzyniak, wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej Wielkopolskiej Izby Lekarskiej oraz przewodniczący delegatury WIL w Ostrowie Wielkopolskim.
Jerzy Bruski urodził się w 1925 roku. Był specjalistą chirurgii, ordynatorem chirurgii ogólnej. Dyrektorem szpitala był w latach 1952-1988. Od września 1951 roku ordynatorem oddziału chirurgicznego. Jeszcze w „starym szpitalu” zorganizował punkt krwiodawstwa. Za jego dyrektury zaczęła rozwijać się służba anastezjologiczna, zakończona uruchomieniem oddziału intensywnej opieki medycznej. – Mury są tylko murami, a wy, drodzy państwo łącznie z dyrektorem Bruskim od wielu lat wypełnialiście szpital tą medyczną treścią, czułością i wrażliwością do drugiego człowieka. Myślę, że ta tablica to jest dowód, że jest ktoś, kto to wszystko rozpoczął – podkreślał Paweł Rajski, starosta ostrowski.
Trzech jego asystentów (Tadeusz Banaszewski, Włodzimierz Janowski, Wojciech Malkowski) zostało ordynatorami oddziałów chirurgicznych. 1 grudnia 1988 przeszedł na emeryturę. Był odznaczony wieloma odznaczeniami resortowymi i państwowymi m.in. Orderem Odrodzenia Polski i medalem „Zasłużony Lekarz PRL’. Jego imię nosi Klub Honorowych Dawców Krwi w Ostrowie Wielkopolskim.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz