DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Techno Granty, czyli wsparcie dla młodych wynalazców

Techno Granty przygotowane zostały w ubiegłym roku jako forma wsparcia finansowego dla najzdolniejszych uczniów szkół technicznych.

Pomysł zrodził się podczas oglądania prac w konkursie Elektronik w Zespole Szkół Technicznych. Widziałem wielokrotnie entuzjazm młodzieży, pomysłowość i fantastyczne projekty, które uczniowie musieli jednak sfinansować z własnej kieszeni. Dla niektórych to była spora bariera w rozwijaniu umiejętności i pasji. Dlatego postanowiliśmy przygotować narzędzie wsparcia w postaci Techno Grantów – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

Z wsparcia finansowego w ramach Techno Grantów mogą korzystać wszystkie szkoły techniczne prowadzone przez powiat Ostrowski. Pierwsze pomysły opisane w formie wniosków uczniowie mogli zgłaszać do 23 grudnia 2016 r.

– Cieszymy się, że już pierwsza edycja konkursu cieszyła się tak dużym zainteresowaniem. W sumie wpłynęło 15 wniosków z 3 szkół ponadgimnazjalnych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Ostrowski. Ideą konkursu jest promowanie wynalazczości i nowinek technicznych w szerokim pojęciu i z pewnością projekty, które zostały wybrane spełniają te kryteria – powiedział Rafał Luciński, naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego.

Wszystkie zgłoszone projekty zostały szczegółowo ocenione przez panel ekspertów, w skład którego wchodzili nauczyciele szefowie wykształcenia praktycznego ze wszystkich szkół technicznych. Eksperci zadecydowali, że dofinansowanie otrzyma 13 wniosków. Decyzję o wyborze wniosków i przydziale kwot podtrzymał Zarząd Powiatu.

Wśród wybranych wniosków znajduje się m.in. projekt udoskonalenia i modernizacji systemu przekładni rowerowej, którego innowacyjność polega na niestandardowej ilości zębów w przekładni. Uczniowie chcą także m.in. wykonać biotyczną dłoń, frezerkę CNC, drukarkę Braill’a, robota układającego kostkę Rubika, batyskaf do pomiaru zanieczyszczenia i badania wód stojących, system monitoringu jakości powietrza czy wreszcie system zarządzania magazynem przyszłości.

Po decyzji Zarządu środki trafią poprzez szkoły do uczniów. Do 15 kwietnia trwać będzie realizacja, a po niej zaprezentowanie wykonanych prac. W ostatni tydzień kwietnia podczas gali najlepszych twórcom wręczone zostaną nagrody.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz