Prace Szymona Wasielaka, plastyka z Ostrowa Wielkopolskiego, można od piątku oglądać w Forum Synagoga. Na wystawie pt. „S(twarz)anie” zobaczymy przede wszystkim portrety, w których specjalizuje się Wasielak, a na nich – głównie ostrowian, związanych z kulturą.
Szymon Wasielak, ostrowianin, na co dzień zajmuje się rysunkiem, malarstwem, rzeźbą oraz projektowaniem graficznym. Jego ulubionym tematem jest portret, karykatura i rysunek satyryczny. I przede wszystkim takie przedstawienia wypełniły najnowszą wystawę w Forum Synagoga. Stanowi ją w sumie 37 prac. To cykl satyrycznych portretów i karykatur osób publicznych i nie tylko związanych z Ostrowem Wielkopolskim i kulturą. Powstały w ciągu półtora miesiąca. Tak szybkie tempo było możliwe przede wszystkim dzięki wprawie w portrecie i sprawnemu warsztatowi Szymona Wasielaka, wnikliwej obserwacji innych, ale też i zastosowanej technice – digitaldraw.
A kogo na tych pracach zobaczymy? Przede wszystkim ostrowian. – Podczas mojej wystawy indywidualnej w 2017 roku pokazałem głównie znane postaci ogólnopolskiej kultury. A pracując nad obecną stwierdziłem, że chcę pokazać osoby, które znam, z którymi przebywam, o których wiem coś więcej, co mogę potem pokazać w rysunku – mówił Szymon Wasielak.
Na portretach zobaczymy ostrowskich ludzi kultury oraz kilkoro samorządowców. Sportretowanych zostało także wielu nauczycieli z Młodzieżowego Domu Kultury w Ostrowie Wielkopolskim, z którą to placówką autor prac jest związany. Każdy z nich przedstawiony z charakterystycznym dla siebie atrybutem: nauczyciel śpiewu z batutą, instruktor teatralny z maską, plastyk z pędzlem itd. Czy łatwiej narysować znajomych? – Oczywiście. Wiem, czym się zajmują, co lubią robić na co dzień, nie tylko jak pracują, ale jakie mają pozazawodowe zainteresowania – wyjaśnia Szymon Wasielak.
W centralnym miejscu wystawy znajduje się natomiast sporych rozmiarów rzeźba – to popiersie, czyli kolejny portret, ale rzeźbiarski. Zachwyca pomysłowość ujęcia portretowanej osoby, oddanie detali, precyzja wykonania, uderzające podobieństwo do modela. Praca ta zresztą – portret rzeźbiarski malarza Jakuba Godziszewskiego – była prezentowana także na środowiskowym biennale „Jacy jesteśmy”.
Pokazane na wystawie prace są przeplatane starszymi realizacjami w technikach klasycznych, wśród których zobaczymy także portrety znanych postaci świata kultury jak choćby Andrzeja Wajdę czy Wisławę Szymborską.
Wernisaż wystawy „S(twarz)anie” odbył się w miniony piątek, 28 marca. Prace można oglądać w Forum Synagoga.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz