Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Nie tylko w Ostrowie Wielkopolskim i Kaliszu powstaje coraz więcej murali. Kolejny został stworzony w Cielczy – małej miejscowości obok Jarocina. Namalowano go na ścianie budynku tamtejszej OSP, co nie jest przypadkiem. Malowidło przedstawia połączenie elementów historycznych i współczesnych. Prezentuje, jak bardzo zmieniła się straż pożarna na przestrzeni chociażby ostatnich 100 lat. Wozy używane dzisiaj i wiek temu w najmniejszym stopniu nie mają cech wspólnych. Mamy zestawienie współczesnego wozu bojowego oraz sikawki konnej na tle dawnej remizy.
Na muralu znajduje się także postać strażaka z początku XX wieku na tle drewnianego kościółka, który spłonął pod koniec XVIII wieku. Malunek został wystylizowany w taki sposób, aby przypominał stare zdjęcie.
Obraz na ścianie powstawał przez półtora miesiąca i został wykonany z 19 kolorów. – Jako uzupełnienie stworzone zostało złudzenie optyczne wozu strażackiego, który zmienia perspektywę wraz z widzem – wyjaśnia Filip Fajfer, autor muralu.
Jeszcze większy wydźwięk lokalności tego dzieła dodaje fakt, że twórcą malowidła jest artysta pochodzący z terenu Ziemi Jarocińskiej. To on jest autorem murali m.in. wykonanych z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W pracach malarskich pomagała mu Karolina Twardowska ze Studia Ceremonia w Jarocinie.
Pieniądze przeznaczone na pokrycie kosztów powstania muralu pochodziły z budżetu gminy Jarocin oraz ze zbiórek społecznych, za którymi stali strażacy z OSP Cielcza.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz