Zgromadzenie Męki Pańskiej, popularnie zwane pasjonistami świętuje właśnie stulecie istnienia w Polsce. Niemalże tyle samo, bo ledwie o dekadę miej liczy historia działalności ojców pasjonistów w Sadowiu koło Ostrowa Wielkopolskiego. Dziś, w sobotę 1 lipca, na terenie popularnej Golgoty świętowano ważny dla zgromadzenia jubileusz sadowskich duchownych.
Zgromadzenie Męki Pańskiej, popularnie zwane pasjonistami, zostało założone w 1720 we Włoszech przez św. Pawła od Krzyża, a zatwierdzone w 1741 przez papieża Benedykta XIV. Pasjoniści w Polsce pojawili się w 1923 dzięki papieżowi Piusowi XI który, jako były nuncjusz apostolski w Polsce, bardzo naciskał na przełożonego generalnego pasjonistów, aby ten rozwinął misję pasjonistów na Polskę.
W roku 1932 hrabia Bogdan Szembek, rezydujący w Wysocku Wielkim koło Ostrowa Wielkopolskiego, zachęcony przez Prymasa Polski, Księdza Kardynała Augusta Hlonda, wydzielił ze swoich posiadłości w pobliskim Sadowiu 10 hektarów terenu pod budowę klasztoru dla oo. pasjonistów. Mało użyteczne pod względem gospodarczym żwirowate wzgórze wznosiło się na skraju wioski wśród rozległych lasów i pól. Dziś znajduje się tu w pięknym parku stopniowo powiększany klasztor z kościołem i trzema krzyżami, od których cały ten obiekt i teren przyjął nazwę ,,Golgoty”.
1 lipca ojcowie z Sadowia zaprosili na uroczyste świętowanie na terenie popularnej „Golgoty” w Sadowiu. Zjechali nie tylko parafianie czy pielgrzymi, ale też ojcowie pasjoniści z całego kraju. Z tej okazji odprawiono uroczystą mszę, poświęcono ufundowaną przez parafian tablicę pamiątkową oraz zorganizowano rekolekcje i katechezy.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz