DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Starostowie z regionu odznaczeni w 25-lecie przywrócenia powiatów [LISTA]

Starostowie z powiatów ostrowskiego i ostrzeszowskiego zostali odznaczeni i uhonorowani tytułem „Samorządowiec 25-lecia 1999-2023”. Uroczystość odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie.

Lech Janicki, Zofia Witkowska, Paweł Rajski / fot. fanpage Pawła Rajskiego

Związek Powiatów Polskich, który zrzesza samorządy na tym szczeblu w całym kraju, postanowił uhonorować tych urzędników, którzy szczególnie wpisali się w pracę dla lokalnej społeczności przez długoletnią działalność. W gronie dostrzeżonych znaleźli się: starosta ostrowski Paweł Rajski, starosta ostrzeszowski Lech Janicki oraz wicestarosta ostrzeszowski Zofia Witkowska.

Podczas Zgromadzenia Jubileuszowego Związku Powiatów Polskich przyznano odznaczenia Bene Meritus Powiatom oraz honorowe tytuły „Samorządowiec 25-lecia 1999-2023”. Wyróżnienia wręczono na Zamku Królewskim w Warszawie.

Wyróżnienia dla samorządowców z regionu:

„Starosta 25-lecia”

  • Lech Janicki – w samorządzie powiatowym od 1999 roku, starosta ostrzeszowski pięciu kadencji, przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Wielkopolskiego III, IV, V i VI kadencji – w 2019 roku uhonorowany Odznaczeniem Bene Meritus Powiatom.

„Samorządowiec 25-lecia”

  • Paweł Rajski – starosta ostrowski trzech kadencji w tym obecnej, w powiecie od 1999 roku był radnym. Dodatkowo przy tej okazji uhonorowany Bene Meritus Powiatom,
  • Stanisław Szczotka – starosta krotoszyński dwóch kadencji w tym obecnej, w powiecie od 1999 roku był radnym. W 2009 roku uhonorowany Bene Meritus Powiatom,
  • Zofia Witkowska – wicestarosta ostrzeszowski czterech kadencji w tym obecnej, w powiecie od 1999 roku, była także przewodniczącą rady i członkiem zarządu. Dodatkowo przy tej okazji uhonorowana Bene Meritus Powiatom.

Historia zatoczyła koło, bo właśnie 25 lat temu, również na Zamku Królewskim w Warszawie, Jerzy Buzek (ówczesny premier) wprowadził reformę samorządową i wręczył uroczyście akty powołania powiatów pierwszym starostom. Ćwierć wieku później prof. Buzek oraz inny współtwórcy reformy samorządowej (m.in. prof. Jerzy Stępień) ponownie spotkali się z samorządowcami, którzy dużą część swojego życia zawodowego poświęcili na pracę w lokalnych strukturach powiatów.

„To dla mnie osobiście ważne wyróżnienie, bo z samorządem naszego powiatu związany jestem od początku (taki staż ma także tylko Leszek Michalak – Leszku, gratuluję). Przez ten czas zmienił się bardzo nasz powiat. To wyróżnienie traktuję nie tylko indywidualnie, ale jako wyraz uznania dla wszystkich 108 radnych, którzy od »usamorządowienia powiatów« – czyli ich reaktywowania sprawowali mandaty radnych Powiatu Ostrowskiego” – napisał na swoim fanpage’u starosta Paweł Rajski.

Powiaty zostały przywrócone ustawą z 5 czerwca 1998 roku. Wcześniej istniały w czasach II RP, a także w PRL-u do 1975 roku, kiedy to zlikwidowano je ustanawiając 49 województw.

Ponowne utworzenie powiatów po 23 latach było symboliczne, bo oddawało część władzy państwowej w ręce rodzącego się w ten sposób drugiego szczebla samorządu. „Sformułowanie, które dziś często przewijało się w wypowiedziach, to stwierdzenie, że powiat to nie szyld, ale wspólnota. My wiemy o tym najlepiej hołdując od lat zasadzie, że »powiat tworzą ludzie«” – dodał starosta Paweł Rajski.

W Polsce funkcjonuje 314 powiatów i 66 miast na prawach powiatu. Wielkopolska składa się z 31 powiatów i 4 miast na prawach powiatu.

Fot. fanpage Pawła Rajskiego
0 Dołącz do dyskusji

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz