DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Skąd ten fetor? Z wysypiska. Miasto wyjaśnia, co się stało i co robi, żeby się go pozbyć

Co WCR i władze Jarocina robią, aby pozbyć się uciążliwego fetoru, który spowił cały Jarocin?

Prace na terenie zbiornika na odcieki / fot. UM Jarocin

O różnych porach dnia i nocy, przy każdej pogodzie, w każdej części miasta. Fetor nie pozwala mieszkańcom Jarocina normalnie żyć. Problem w pewnym stopniu występuje od kilku lat, ale w ostatnich tygodnaich nasilił się do skali, jaka w tym mieście nie była jeszcze znana.

Wszystko przez deszcz?

Władze pod presją mieszkańców postanowiły znaleźć lokalizację problemu. Okazało się, że fetor wydobywa się z terenu Wielkopolskiego Centrum Recyklingu, a dokładnie m.in. ze zbiornika na odcieki. Jako przycyznę takiej sytuacji wskazano nawalne deszcze, które spadły na miasto pod koniec sierpnia. Po ulewnych opadach 19 i 21 sierpnia czynna kwatera, w której są składowane odpady, została zalana wodą deszczową. Warstwy odpadów nasiąknęły jak gąbka. Na wierzchniej warstwie powstały też zastoiny wody. Przez kolejne dni odcieki gromadziły się przy zbiorniku tuż obok kwatery. Instalacja nie nadążała z przepompowywaniem odcieków do podczyszczalni” – poinformowali przedstawiciele miasta w wydanym w piątkowe popołudnie komunikacie.

Jak wynika z ustaleń urzędników, nieprzyjemny zapach rozprzestrzeniał się ze:

  • zbiorników na odcieki,
  • podczyszczalni ścieków,
  • zalanej kwatery.

Odpady jak gąbka

W piątek na terenie WCR-u zakończono prace związane z usuwaniem osadów ze zbiornika na odcieki. „Prace mają na celu ograniczyć uciążliwości odorowe, które nasiliły się po ulewnych opadach i utrzymujących się wysokich temperaturach powietrza” – czytamy dalej.

Urzędnicy poinformowali, że woda spowodowała całkowite przesiąknięcie kolejnych warstw gromadzonych odpadów, a dodatkowo na wierzchniej ich warstwie utworzyły się zastoiny wody. Na tym jednak nie koniec: „Przez kolejne dni odcieki gromadziły się przy zbiorniku tuż obok kwatery. Instalacja nie nadążała z przepompowywaniem odcieków do podczyszczalni”.

Osady zebrane ze zbiornika na odcieki mają zostać zdeponowane na składowisku odpadów i przykryte warstwą izolacyjną. Kolejnym ruchem jest uzupełnianie warstwy izolacyjnej na kwaterze, której dotyczył problem.

Co dalej?

Urzędnicy zapowiedzieli, że na tym nie koniec. Władze Jarocina – na prośbę burmistrz – planują spotkać się w przyszły piątek (13 września) z zarządzem Wielkopolskiego Centrum Recyklingu, aby omówić problem i poszukać możliwych jego rozwiązań. Miałyby one – jak czytamy w dalszej części komunikatu – „w przyszłości stopniowo ograniczać uciążliwości odorowe pojawiające się nie tylko w wyniku sytuacji nadzwyczajnych, jakimi były deszcze nawalne, ale powstające również w wyniku bieżącego funkcjonowania zakładu”.

Do tematu będziemy wracać.

0 Dołącz do dyskusji

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz