DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Skąd się wzięło Święto Pracy?

1 maja przypada Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy zwany również Świętem Pracy. To przypomnienie strajku robotników w Chicago w 1886 roku, którzy przyniósł skrócenie dnia pracy z 12 do 8 godzin. Zatem wydarzenia z końca XIX wieku mają przełożenie na codzienne życie miliardów ludzi 137 lat później.

Pochód członków Polskiej Partii Socjalistycznej ulicami Krakowa w 1936 roku / Narodowe Archiwum Cyfrowe, domena publiczna

Choć na pozór pierwsze skojarzenia ze Świętem Pracy dotyczą pochodów 1-majowych w czasach PRL-u (choć przed II wojną światową też obowiązywały pochody), geneza tego dnia jest zgoła inna. Wszystko zaczęło się w 1886 roku w Stanach Zjednoczonych, kiedy robotnicy wyszli na ulice Chicago, by zaprotestować przeciwko trudnym warunkom pracy. Domagali się m.in. 8-godzinnego dnia pracy zamiast standardowego wówczas 12-godzinnego.

W obecnych czasach niektóre firmy czy kraje albo już wprowadziły, albo przymierzają się do tego, by skrócić go jeszcze bardziej – do 6 godzin bądź wprowadzając 4-dniowy tydzień pracy. Rozmowy na ten temat toczą się także wśród polskich parlamentarzystów. Dzisiaj to jedna z obietnic tudzież propozycji polityków różnych ugrupowań w niektórych krajach. Nikt nie wychodzi na ulice. Czasy się zmieniły, ale pamięć o tak istotnych do dzisiaj wydarzeniach z końca XIX wieku nadal pozostaje żywa.

CZYTAJ: Ile pracować? Cztery czy pięć dni? [WYNIKI SONDY]

Pochody 1-majowe we wspomnieniach blogerki Ireny Kuczyńskiej (nagranie z 2021 roku)

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz