DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Sanepid skontrolował kąpieliska. Znamy wyniki badań

Wojewódzki sanepid sprawdził przydatność wody do kąpieli w ponad 50 akwenach na terenach Wielkopolski w tym w 5 w naszym regionie. Jaką wystawioną ocenę?

Widok na zbiornik Piaski-Szczygliczka w Ostrowie Wielkopolskim

Początek wakacji to dla wielu czas na wypoczynek nad wodą, relaks i kąpiele w okolicznych akwenach. Jedni spędzają tak urlop, inni traktują tego typu wyjazdy jako weekendowe wycieczki i szybką regenerację odcinając się w ten sposób od codzienności. W obu przypadkach trzeba mieć jednak pewność, że w zbiorniku rzeczywiście można się kąpać.

Badania jakości wód robi Wielkopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, który w piątek wydał komunikat ws. zbiorników na terenie województwa. W zestawieniu znalazło się ok. 100 akwenów. Jakość wody zbadano w 53 z nich w tym w 5 znajdujących się w południowej części Wielkopolski.

Stan jakości wód w akwenach w południowej Wielkopolski:

  • Zbiornik Brzeziny (Brzeziny, powiat kaliski) – brak oceny jakości wody,
  • Piaski-Szczygliczka (Ostrów Wielkopolski) – woda zdatna do kąpieli,
  • Staw Szperek (gmina Przygodzice) – woda zdatna do kąpieli,
  • Kąpielisko OSiR (Ostrzeszów) – woda zdatna do kąpieli,
  • Kąpielisko na sztuczny zbiorniku rzeki Ciemnej (Gołuchów) – woda zdatna do kąpieli.

Fakt, że wyniki z 23 czerwca dla akwenów w regionie są pozytywne, nie oznacza, że sytuacja się nie pogorszy. Regularnie w okresie letnim występują sinice, które wielokrotnie w przeszłości niweczyły plany m.in. mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego i okolic chociażby podczas wypoczynku na Piaskach.

„Nie należy korzystać z kąpieli w obszarach, w których nie dokonano oceny jakości wody lub obowiązuje zakaz kąpieli. Ze względu na możliwość występowania niekorzystnych skutków zdrowotnych, nie należy korzystać z kąpieli w wodach, które są mętne i mają zmienioną barwę lub zapach. Powyższa sytuacja może świadczyć o silnym zakwicie glonów lub sinic w zbiornikach wodnych” – podkreślają przedstawiciele wojewódzkiego sanepidu.

Zobacz pełną listę przebadanych i nieprzebadanych kąpielisk.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz