Nadchodzą ciepłe dni oraz wysokie temperatury, dlatego policjanci ostrzegają i przypominają, by nie zostawiać w zamkniętym samochodzie zwierząt oraz dzieci. Pojazd pozostawiony na słońcu w bardzo szybkim tempie nagrzewa się niczym piekarnik, a to stanowi śmiertelne zagrożenie dla przebywających w środku ludzi, czy zwierząt.
Wiele razy słyszeliśmy już o tragicznych historiach, gdy dziecko lub pies umierały w męczarniach w nagrzanym samochodzie, a rodzice lub opiekunowie robili w tym czasie zakupy w supermarkecie. Dlatego przed zbliżającymi się ciepłymi dniami policja przypomina, że nawet 10 minut w rozgrzanym pojeździe to śmiertelne zagrożenie, a pozostawienie dziecka w takich warunkach to przestępstwo. – Gdy temperatura powietrza na dworze wynosi 30 stopni Celsjusza, temperatura wewnątrz pojazdu pozostawionego na słońcu może w krótkim czasie wzrosnąć nawet do 100 stopni. Temperatura ciała dziecka bardzo szybko w takich warunkach osiąga 40 stopni Celsjusza, i wówczas jego narządy wewnętrzne przestają działać. Gdy temperatura jego ciała wyniesie ok. 41,5 stopni, dziecko umiera. Opiekunowi, który narazi dziecko na utratę zdrowia lub życia, zgodnie z treścią artykułu 160 kodeksu karnego, grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat – mówią jarocińscy policjanci.
Mundurowi przypominają także, że osoba, która np. wybije szybę w samochodzie, by ratować dziecko, nie poniesie żadnych konsekwencji: – Nie można zwlekać z interwencją i jak najszybciej należy powiadomić policję oraz pogotowie. Jeśli zauważymy, że dziecko słabnie, należy wybić szybę w samochodzie. Życie dziecka jest wartością nadrzędną.
Konsekwencje prawne czekają także na osobę, która w nagrzanym samochodzie pozostawi zwierzę np. psa. Zgodnie z przepisami ustawy o ochronie zwierząt właścicielowi zwierzęcia może grozić kara grzywny, kara ograniczenia albo pozbawienia wolności do lat 3. – Zamknięty samochód przy temperaturze powyżej 25 stopni dla pozostawionego w nim zwierzęcia może oznaczać śmierć w męczarniach. Wystarczy, tylko kilka minut w słońcu, by temperatura wewnątrz pojazdu zagrażała zdrowiu i życiu zwierzęcia. Nie wystarczy także zostawienie uchylonego okna ponieważ wewnątrz samochodu nie będzie cyrkulacji powietrza, która umożliwiłaby zwierzęciu swobodne oddychanie – dodają funkcjonariusze.
czwartek, 25 maja, 2023
Podczas urlopu kilka lat temu zrobiłem małe doświadczenie.
Upalny lipcowy dzień, czarny samochód zaparkowany na Słońcu – termometr wskazał 71 stopni Celsjusza