Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczyna pomiar natężenia ruchu na drogach krajowych i wojewódzkich.
Rusza akcja GPR 2025, czyli Generalny Pomiar Ruchu. Odpowiada za nią GDDKiA, która przekonuje, że zebrane w ten sposób informacje są podstawowym źródłem danych potrzebnych do właściwego planowania, utrzymania i rozwoju sieci dróg.
W celu przeprowadzenia badań na wielu odcinkach dróg zostaną zamontowane urządzenia służące do zliczania pojazdów. „Dane uzyskane z GPR są kluczowe przy podejmowaniu wielu decyzji, m.in. związanych z ustalaniem priorytetów inwestycyjnych na sieci drogowej, klasyfikacją ciągów drogowych), zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym” – informują przedstawiciele poznańskiego oddziału GDDKiA.
Co ciekawe, z zebranych danych korzystają także inne instytucje w tym m.in.:
W ramach realizacji GPR 2025 będą wykorzystywane dane z pomiarów automatycznych, półautomatycznych (prowadzonych w sposób ciągły przez cały rok),, a także z wykorzystaniem wideorejestracji (przeprowadzonych w ciągu kilku wybranych dni w ciągu roku).
Pomiar automatyczny jest wykonywany dzięki zastosowaniu liczników ruchu drogowego.
Pomiar półautomatyczny (niższa dokładność pracy urządzenia) oznacza wspomaganie pracy licznika pomiarem wideo,
wideorejestracja to metoda pomiaru z wykorzystaniem kamer zainstalowanych przy drogach rejestrujących ruch w wybranych dniach pomiarowych.
Jakie dane zbierane są w trakcie pomiaru?
Zarejestrowane przez urządzenia informacje są następnie analizowane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji lub przez odpowiednio przeszkolonych operatorów.
Na tym jednak nie koniec. „Oprócz ww. podstawowego podziału na kategorie pojazdów, w ok. 300 punktach realizowany będzie pomiar rozszerzony, uwzględniający bardziej szczegółową klasyfikację pojazdów (m.in. samochody ciężarowe w zależności od typu podwozia, samochody elektryczne)” – informują przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Takich punktów GDDKiA wyznaczyła kilka. Oto one:
Następnie na podstawie obrazu zarejestrowanego przez kamery określana jest liczba przejeżdżających pojazdów – z wykorzystaniem sztucznej inteligencji lub poprzez odpowiednio przeszkolonych operatorów. Należy zaznaczyć, że pomiary realizowane w trakcie GPR dotyczą wyłącznie zliczania pojazdów przejeżdżających przez dany przekrój pomiarowy oraz określania ich sylwetek. Nie dostarczają one informacji o trasach, jakimi poruszają się pojazdy, w związku z tym na potrzeby GPR nie są rejestrowane numery tablic rejestracyjnych.
GDDKiA planuje przeprowadzić pomiary na ponad 2,4 tys. odcinków dróg krajowych. Liczenie pojazdów rozpocznie się w czwartek, 23 stycznia. Na drogach wojewódzkich początek akcji nastąpi później, bo w marcu 2025.
Generalna Dyrekcja planuje udostępnić publicznie zebrane dan w formie opracowań: tabel, zestawień bazodanowych i map. Informacje zebrane podczas GPR 2025 mają być dostępne w II i III kwartale 2026 roku.
Pierwszy pomiar ruchu został przeprowadzony na ziemiach polskich w 1926 roku. Oznacza to, że w przyszłym roku minie równo 100 lat od czas udostępnienia pierwszych wyników tego rodzaju pomiaru.
Wówczas za pomiar odpowiadali dróżniczy czy nadzorcy mostów. W tym roku zajmą się tym przedstawiciele firm, które wygrały przetargi ogłoszone przez wojewódzkie oddziały GDDKiA.
Pomiary są prowadzone cyklicznie co 5 lat.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz