DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Różnice między legionellozą a Covid-19. Lekarz wyjaśnia

Covid-19 a Legionella. Specjalista wyjaśnia różnice.

Po opublikowaniu informacji na temat dwóch pacjentów ostrowskiego szpitala, u których wykryto Legionellę, w sieci zawrzało od porównań do Covid-19. Jedni pół żartem, inni całkiem serio zaczęli szukać podobieństw i dopytywać, kiedy zostanie ogłoszona kolejna pandemia. Pojawiło się też sporo generalizowania i spłycania tematu, co może część odbiorców wprowadzać w błąd i budzić u nich niepewność. Nie brakowało też pytań o szczepienia przeciwko legionellozie.

Dlatego, uczestnicząc w konferencji prasowej zorganizowanej przez władze ostrowskiego szpitala, zapytaliśmy specjalistę o różnice pomiędzy koronawirusem, który sparaliżował świat w ostatnich latach a Legionellą. Tą zasadniczą jest fakt, że Covid-19 jest chorobą zakaźną wywoływaną przez zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Legionella natomiast to rodzaj Gram-ujemnej pałeczki, która może doprowadzić do wywołania legionellozy.

Przenoszenie obu patogenów odbywa się w inny sposób. Leczenie również przebiega inaczej. Po wykryciu bakterii stosuje się antybiotykoterapię. W przypadku wykrycia wirusa takiej skuteczności na działanie antybiotyków nie ma.

Kolejną różnicą jest sposób przenoszenia się bakterii oraz wirusa. Koronawirus wywołujący chorobę Covid-19 przenosi się z człowieka na człowieka. W przypadku Legionelli wywołującej legionellozę sytuacja wygląda inaczej. Marcin Maślak, lekarz ze szpitala w Ostrowie Wielkopolskim, który opiekuje się chorymi, u których wykryto pałeczki wywołujące chorobę z grupy legionelozy, wyjaśnia, że „najprawdopodobniej nie można się zarazić od siebie wzajemnie”. – Do zakażenia dochodzi najczęściej w wyniku wdychania aerozolu, który zawiera bakterie. Aerozolu, czyli mgiełki zawierającej cząsteczki wody i powietrza, w których znajdują się te bakterie. Przez wdychanie takiego aerozolu dochodzi najczęściej do zakażenia – wyjaśnił.

Tutaj nasuwa się pytanie, co ze spożywaniem niesprawdzonej wody prosto z kranu. W tym przypadku też padły konkretne zalecenia ze strony specjalisty: – Na pewno picie wody gotowanej zabezpiecza przed zakażeniem tą bakterią. Aczkolwiek powtarzam: najczęściej do zakażenia dochodzi przez wdychanie aerozolu. A więc nie spożycie wody nawet zawierającej bakterie, ale wdychanie aerozolu, który zawiera te bakterie, prowadzi do zakażenia – podkreśla lek. Marcin Maślak.

Czym jest Legioneloza?
Legioneloza to choroba układu oddechowego wywoływana przez pałeczki Legionelli. Bakterie te występują w wodzie i rozmnażają się w temperaturze od 20 do 50 stopni Celsjusza. Jest ta jest zakaźna, ale nie zaraźliwa.

Objawy Legionelozy
Najczęstszymi objawami Legionelozy są: bóle mięśni, ból głowy, gorączka, objawy zapalenia płuc (w tym m.in. suchy kaszel, zaburzenia oddychania).

Kto jest najbardziej zagrożony na zachorowanie na Legionelozę?
Najbardziej zagrożone są osoby starsze. To właśnie u niech najczęściej diagnozuje się ciężki przebieg choroby. Wpływ na to ma obniżony poziom odporności oraz przewlekłe choroby płuc. Szczególnie narażeni są także palacze.

Leczenie Legionelozy
Jak informuje GIS, choroba w większości przypadków jest wyleczalna przy użyciu antybiotyków.

Profilaktyka dotycząca Legionelozy
Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na Legionelozę, należy stosować się do kilku zasad opisanych niżej i rekomendowanych przez Główny Inspektorat Sanitarny:

  • Regularnie czyść i dezynfekuj urządzenia natryskowe w domu (głowice prysznicowe, nawilżacze powietrza, wanny z hydromasażem). Rób to zgodnie z zaleceniami producenta tego typu urządzeń.
  • Po nieużywaniu kranu ponad 2 tygodnie, należy odkręć wodę na przynajmniej 2 minuty przed skorzystaniem z niej.
  • Okresowo opróżniaj i przepłukuj urządzenia grzewcze (zgodnie z zaleceniami producenta,) aby zredukować osiadające na dnie i ściankach zanieczyszczenia.
  • Jeżeli możesz, zachowaj temperaturę wody w urządzeniach grzewczych na poziomie 60°C.
4 Dołącz do dyskusji

Napisz do autora

Komentarze (4)
  • Z
    ząb

    wtorek, 29 sierpnia, 2023

    2 chore osoby i konferencja. 😀 Paranoja.

    Odpowiedz
    • P
      Patriota

      wtorek, 29 sierpnia, 2023

      Bo zaraz będzie więcej chorych.

      Odpowiedz
  • D
    DDR

    wtorek, 29 sierpnia, 2023

    CYRK POWRACA

    Odpowiedz
  • M
    marek

    wtorek, 29 sierpnia, 2023

    Mieszacie ludziom w głowach . Tylko drogą kropelkową. Czy jak małżeństwo śpi w jednym łóżku, są blisko obok siebie i oddychają na siebie, to jednak można sie zarazić panie doktorze czy NIE ? A jak ktoś się całuje , to można czy nie ??

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz