Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Gdy temperatura powietrza na dworze wynosi 30 stopni Celsjusza, temperatura wewnątrz pojazdu pozostawionego na słońcu może w krótkim czasie wzrosnąć nawet do 100 stopni. Temperatura ciała dziecka bardzo szybko w takich warunkach osiąga 40 stopni Celsjusza, i wówczas jego narządy wewnętrzne przestają działać. Gdy temperatura jego ciała wyniesie około 41,5 stopni, dziecko umiera. W przypadku ciała dziecka, jego stan może zmienić się w ciągu pięciu minut. – Rodzic lub opiekun może odpowiedzieć wtedy za przestępstwo z artykułu 160. Kodeksu Karnego, czyli narażenie na utratę życia lub zdrowia. Za ten czyn grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności – informują policjanci.
Przed sądem mogą stanąć także właściciele czworonoga. Zamknięty pojazd pozostawiony na słońcu przy temperaturze 25 stopni Celsjusza w mgnieniu oka staje się dla zwierzęcia śmiertelnym zagrożeniem. Pies umiera wtedy w męczarniach. Uchylenie okna na nic się nie zdaje. Brak cyrkulacji powietrza nie pozwala czworonogowi na swobodne oddychanie. – Właściciel psa może odpowiedzieć za znęcanie się nad zwierzęciem. Według ustawy o ochronie zwierząt, za ten czyn grozi nawet do trzech lat więzienia – dodają mundurowi.
Jeśli zobaczymy malucha lub czworonoga w samochodzie, nie wahajmy się. Wybijmy szybę chociażby gaśnicą, którą mamy w swoim aucie. Jeśli jej nie posiadamy, możemy poprosić o pomoc. W międzyczasie należy powiadomić odpowiednie służby ratunkowe – pogotowie oraz policję i przenieść poszkodowane dziecko lub czworonoga w cień i podać wodę. Za wybicie szyby nie poniesiemy żadnych konsekwencji. – Działamy w stanie wyższej konieczności, a wtedy życie człowieka lub zwierzęcia jest ważniejsze, niż mienie. Nie łamiemy prawa! – apelują policjanci.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz