Pilnie poszukiwani są kandydaci na rodziny zastępcze. W powiecie ostrowskim na objęcie taką pieczą czeka 12 dzieci. Warto jednak pamiętać, że musi być to przemyślana decyzja. A co trzeba zrobić, by rodziną zastępczą zostać? Pieszemy o tym na wlkp24.info.
Problem z brakiem kandydatów na rodziny zastępcze obecny jest w całej Polsce. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowie Wielkopolskim apeluje do wszystkich osób, które chciałyby podjąć się pełnienia takiej funkcji, o zgłaszanie się do placówki.
W powiecie ostrowskim na objęcie pieczą zastępczą czeka 12 dzieci. – U nas funkcjonuje 151 rodzin zastępczych. Wszystkich dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej jest 201 – informuje Wojciech Rachwalski, dyrektor PCPR-u w Ostrowie Wielkopolskim.
Jednak, by zostać rodziną zastępczą, nie można tak po prostu przyjść z ulicy i zabrać dziecka do domu. Kandydaci muszą spełnić kilka warunków. Najważniejsze są ich predyspozycje i motywacje, które ocenia psycholog. – Ważne jest też, aby kandydaci cieszyli się dobrym stanem zdrowia, żeby posiadali przynajmniej jedno stałe źródło utrzymania oraz mieli dobre warunki mieszkaniowe, aby stworzyć dziecku prawidłowe warunki rozwoju – tłumaczy Dorota Gruszka, kierownik działu wsparcia rodziny, PCPR Ostrów Wlkp.
Po zakwalifikowaniu kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej, osoby te kierowane są na specjalne szkolenie, które trwa ok. 3 miesiące. Przeszkolone osbowy mogą przyjąć do 3 dzieci. Wyjątek stanowi liczne rodzeństwo.
Rodziny zastępcze nie zostają pozostawione same sobie. Każda z nich ma wsparcie koordynatora ze strony PCPR-u. – Koordynator rodzinnej pieczy zastępczej pracuje w miejscu zamieszkania rodziny, wizytuje środowisko. Nasza praca polega na tym, że wspieramy rodziny w celu zapewnienia potrzeb małoletnim. Tutaj warto podkreślić to, że głównym celem naszej pracy jest interes dziecka – mówi Martyna Janas, koordynator rodzinnej pieczy zastępczej, PCPR Ostrów Wlkp.
Decyzja o zostaniu rodziną zastępczą musi być dobrze przemyślana. Dziecko to zabawka – apelują specjaliści. – One często zmagają się z różnymi problemami, które wynikają głównie z zaburzeń więzi. Te dzieci wcześniej dotknięte były również przemocą ze strony ich poprzednich opiekunów – tłumaczy Martyna Janas.
A więcej informacji na temat tego, jak zostać rodziną zastępczą, można uzyskać przewodząc do PCPR-u przy Alei Słowackiego w Ostrowie Wielkopolskim bądź kontaktując się z instytucją telefonicznie, dzwoniąc pod numer 62 735 51 52.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz