Od wczoraj o receptę na leki psychotropowe i odurzające będzie trudniej. Mowa o sytuacji, gdy pacjent będzie potrzebował recepty np. poza granicami miasta. Od teraz w takiej sytuacji musi towarzyszyć badanie i ocena wpływu leku na pacjenta.
Lekarze zauważają, że zapotrzebowanie na leki psychotropowe lub uspokajające jest coraz większe. Dlatego Ministerstwo Zdrowia wprowadziło nowe przepisy, które obowiązują od 2 sierpnia. Od teraz lekarz będzie musiał przeprowadzić badanie oraz sprawdzić ilość i rodzaj przepisywanych dotychczas leków. – Zdarza się, że pacjenci bardzo chcieliby zażywać różne leki uspokajające, nasenne i staram się kontrolować żeby to nie było nadużycie. Opowieści pacjentów są różne. Mówią, że podebrała im siostra, żona, czasami się nawet na nas obrażają. A to, że lek można było uzyskać przez jakąś przypadkową receptę przez kogoś, kto nie zna pacjenta – to było naprawdę bardzo złe – komentuje Kornelia Hausmann, lekarz rodzinny.
Leki o których mowa to leki uzależniające, które – zdaniem Kornelii Hausmann – powinny być stosowane najkrócej, jak jest to możliwe i w jaki najmniejszych dawkach.
Ministerstwo Zdrowia informuje, że nowa zasada nie dotyczy przepisywania recept w ramach kontynuacji leczenia, jeśli nie upłynęły 3 miesiące od ostatniej wizyty u lekarza i badania pacjenta. Informacja, o tym, że wskazany okres nie został przekroczony będzie zamieszczana w dokumentacji medycznej pacjenta. Przed wystawieniem każdej kolejnej recepty na środki odurzające i leki psychotropowe lekarz będzie musiał sprawdzić ilość i rodzaj przepisanych ostatnio pacjentowi leków. – Bezpieczeństwo pacjentów jest dla nas najważniejsze. Możliwość uzyskania recepty bez wcześniejszego badania lub choćby wywiadu lekarskiego, stanowi poważne ryzyko dla zdrowia i życia pacjenta. Nie ograniczamy nikomu dostępu do lekarza i leków. Ograniczamy dostęp do silnie działających leków bez konsultacji z lekarzem. Mamy już niestety przypadki poważnych powikłań a nawet zgonu, po zażyciu leków przepisanych w internecie bez wskazań – podkreślił minister Adam Niedzielski.
Nowe zasady wystawianie recept na środki odurzające i psychotropowe nie dotyczą lekarzy placówek podstawowej opieki zdrowotnej, do której zapisany jest pacjent. Lekarze ci sprawują bowiem stałą i długofalową opiekę nad pacjentem i znają ich historię leczenia.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz