DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Przekonywali młodych ludzi do zdobycia fachu. Czy skutecznie? [WIDEO]

Postrzygacz, zdun, szewc, kowal… o specyfice, ale i istnieniu w ogóle pewnych rzemiosł i profesji dowiedzieli się sporo uczestnicy konkursu „Wiedza o rzemiosłach”.

O wielu rzemiosłach dziś możemy tylko posłuchać z opowieści lub o nich poczytać. Są zawody, których przedstawicieli już nie ma albo w skali kraju jest ich dosłownie kilka osób. Dlatego ostrowski Cech Rzemiosł Różnych m.in. dzięki pozyskanemu grantowi zaprosił do konkursu „Wiedza o rzemiosłach”. Skierowany był do uczniów szkół podstawowych nie tylko z Ostrowa Wielkopolskiego, ale i z powiatu ostrowskiego. – Konkurs odbył się na specjalnej platformie online. Do uzupełnienia był najpierw próbny test, później już ten właściwy. Przez pierwszy etap przeszło 140 uczniów, ale ostatecznie 60 osób zmierzyło się z testem głównym i to spośród nich wybrano najlepszych. Pytania były przeróżne, związane z różnymi rzemiosłami, narzędziami, technikami pracy, ale były też zagadnienia związane z BHP w danych zawodach czy aspektami kadrowymi – podsumowuje Krystyna Ziemkowska, kierowniczka biura Cechu Rzemiosł Różnych w Ostrowie Wielkopolskim.

Konkurs był jednym z działań Cechu Rzemiosł Różnych w promowaniu rzemiosła w ogóle. Organizacja na co dzień zrzesza blisko 200 pracodawców, którzy wspólnymi siłami próbują przekonywać młode pokolenia, że warto uczyć się zawodu. Niektóre tracą, inne zyskują na popularności. – Wraca „do łask” zawód stolarza. To jeden z przykładów. Ale narzekać nie można z kolei na popularność zawodów branży budowlanej. To stabilna branża, w której jest praca. Szczególnie sporo chętnych jest do pracy przy wykończeniu wnętrz. Rynek potrzebuje też takich rzemieślników jak piekarz czy cukiernik, choć piekarzy brakuje, bo to praca w nietypowych warunkach, przede wszystkim czasowych – mówi Krzysztof Ostój, starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Ostrowie Wielkopolskim. Ostrowski Cech służy doradztwem zawodowym i pomocą w odbyciu zawodowych praktyk, staży, czy nawet w znalezieniu zatrudnienia – warto o tym pamiętać.

Konkurs „Wiedza o rzemiośle” podsumowany został w miniony piątek, a laureaci – 10 osób – otrzymali nagrody rzeczowe. Laureaci pierwszych trzech miejsc otrzymali kolejno smartfona, tablet oraz słuchawki. Pozostałe siedem osób zegarki typu smartwatch. Pełną listę nagrodzonych wraz z punktacją można znaleźć na stronie internetowej cechostrow.pl [KLIKNIJ TUTAJ].

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz